صدای امریکا

۱۳۹۵ فروردین ۵, پنجشنبه

یک کشته و پنج زخمی در درگیری طرفداران ژنرال نور و ژنرال دوستم

معترضان حامی آقای دوستم در تظاهرات مزار شریف
سیدآغا اندرابی، فرمانده پلیس فاریاب می‌گوید که در نتیجه درگیری مسلحانه در گردهمایی‌های اعتراضی امروز در ولایت شمالی فاریاب یک نفر کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند.
این درگیری ادامه جنجال‌ها میان بین طرفداران عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و طرفداران عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ، بر سر پاره شدن یک عکس آقای دوستم در مزار است.

آقای اندرابی می‌گوید هر دو طرف شلیک کرده‌اند و تلفات نیز از بین خودشان است.
او جزئیات بیشتری در مورد این رویداد ارائه نکرد.
حسام الدین تویغون، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت فاریاب می‌گوید که حامیان آقای نور و آقای دوستم، امروز به دنبال اعتراضات روزهای گذشته، تصمیم به راه‌اندازی راهپیمایی‌هایی در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب داشتند و با هم درگیر شدند.
دو روز پیش نیز تظاهرات گسترده‌ای از سوی طرفداران این دو جناح‌ در شهر مزار شریف به راه افتاد اما خشونتی در پی نداشت.
صدها نفر از هواداران آقای دوستم، روز سوم حمل/فروردین، در اعتراض به پاره شدن یک عکس‌ او در شب نوروز، در مرکز شهر مزارشریف تظاهرات کردند و در عین حال صدها حامی آقای نور هم حمایت از او در جنوب این شهر تظاهرات کردند.
معترضان حامی ژنرال عبدالرشید دوستم افراد نزدیک به آقای نور را مسئول "بی‌احترامی" به عکس‌های آقای دوستم می‌دانند، اما آقای نور پاره کردن عکس آقای دوستم را کار "اوباش‌" دانسته است.
معترضان در قطعنامه پایانی تظاهرات خود در مزار، خواستار مجازات عاملان "بی‌احترامی" به عکس‌های آقای دوستم شدند و در عین حال تاکید کرده‌اند که به "حکومت انحصاری و تک‌حزبی" در بلخ پایان داه شود و همه اقوام ساکن بلخ باید در آن مشارکت داشته باشند.
کنشکا ترکستانی، رئیس امور جوانان حزب جنبش ملی اسلامی، که آقای دوستم رهبر آن است، گفته بود که اگر به خواست‌های معترضان توجه نشود، آن‌ها به اعتراض‌های مسالمت‌آمیز ادامه خواهند داد.
 معترضان حامی آقای نور در تظاهرات مزار
دفتر مطبوعاتی عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفته بود که تظاهرات حق مدنی شهروندان افغانستان است ولی ادعاهای معترضان در مورد "تک‌حزبی و تک‌قومی" بودن ادارات در بلخ را رد کرده است.
آنها همچنین گفته‌اند که مطالبات معترضان ظاهرا با ادعاها در مورد پاره کردن عکس ژنرال دوستم ارتباطی ندارد.

هیچ نظری موجود نیست: