صدای امریکا

۱۳۹۵ فروردین ۱۸, چهارشنبه

سر برآوردن داعش در پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان

تسنيم : داعش با بهره‌گیری از زمینه‌های افکار افراطی در اندونزی و بر ویرانه‌های القاعده در شرق این کشور، توانسته است جای پایی برای خود در پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان باز کند.

حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «مجاهدین شرق اندونزی» نامی جدید است که طرفداران داعش در اندونزی پس از ناکامیهای القاعده و جماعت اسلامی بویژه در منطقه «پوسو» به خود اطلاق کرده‌اند. مناطقی که پیش از این در اختیار جماعت اسلامی بود به پایگاه‌هایی برای القاعده تبدیل شد و پس از کاهش فعالیتهای القاعده و رشد فعالیتهای داعش در خاورمیانه همین پایگاهها و اردوگاههای تروریستی مکان مناسبی برای داعش گردید. زمانی در سالهای 2000 میلادی لشگر جندالله توسط اگوس دویکارنا در منطقه پوسو تأسیس شد و هدف از آن ایجاد اردوگاهی برای آموزش نیروهای جماعت اسلامی بود. اگونگ حمید (Agong Hamid) فرمانده اردوگاه بود. این گروه نظامی نخست در ماه سپتامبر 2000 به عنوان محافظت امنیتی از کمیته‌ای تشکیل شد که وظیفه تدوین و اجرای قوانین اسلامی برای جماعت اسلامی را برعهده گرفته بود.
منطقه جنوب سولاوسی-ماکاسار
اگرچه نخستین بار لشکر جندالله در منطقه ماکاسار (Makassar) شکل گرفت، اما به‌زودی شعبه‌های مختلفی از آن در دیگر شهرهای اندونزی شامل جنوب و مرکز سولاوسی راه‌اندازی شد و افرادی که در این مراکز آموزش نظامی می‌دیدند توانستند عملیات را در منطقه پوسو هدایت کنند و در جذب تعداد زیادی از جوانان اندونزیائی نیز موفق عمل نمودند. بمب‌گذاری انتحاری در ایستگاه پلیس در پوسو مرکز استان سولاوسی مرکزی، تیراندازی حین رانندگی، قتل و آدم‌ربایی از اتهامات این گروه است.
منطقه پوسو واقع در شمال سولاوسی اندونزی
منطقه پوسو به علت دارا بودن جنگلهای انبوه می‌تواند خطری بالفعل برای امنیت اندونزی به‌شمار آید به گونه‌ای که پوسو در سولاوسی پایگاهی برای هدایت عملیات تروریستی در جنوب شرق آسیا گردد. ارتباطات دریائی آسان منطقه سولاوسی با جزایر میندانائو نیز زمینه را برای ارتباطات گسترده‌تر شبکه‌های عملیاتی القاعده و گروه ابوسیاف در دیگر مناطق فراهم می‌سازد.
گروه مجاهدین شرق اندونزی برای جذب جوانان مسلمان در سولاوسی و دیگر مناطق اندونزی از روشهای مدرن و شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند. یکی از روشهای ارزان و در دسترس استفاده از گوگل پلاس در تبلیغات این گروه بوده است. با استفاده از این شبکه مجانی امکان ردیابی عناصر هدایت‌کننده جنگ نرم خیلی دشوار می‌گردد و تعداد زیادی از طرفداران داعش در منطقه مالزی و اندونزی از امکانات این شبکه برای تبلیغات رسانه‌ای خود استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه سایت «گروه پمبلا توحید» با آرم Group Pembela Tauhid فیلمی از تروریستهای داعش در شرق اندونزی و انجام عملیات انتحاری در شهر پوسو Poso منتشر شده و در اول فیلم تصویر یکی از رهبران داعشی اندونزی با سلاح نشان داده می‌شود که با گفتن تکبیر از جلوی دوربین عبور می‌کند.
در صحنه های دیگری از این فیلم افراد داعش با سلاحهای پیشرفته در جنگلهای اندونزی نشان داده می‌شوند و در پشت آنان پرچم سیاه گروه تروریستی داعش قرار دارد. در این فیلم تصاویری از جنازه یکی از شورشیان داعش تحت عنوان «شهدای نوسانترا» نمایش داده می‌شود.
گروهی از شورشیان و تروریستهای داعش با لباسهای سیاه نشان داده می‌شوند که تکبیر می‌گویند و آرم «مجاهدان شرق اندونزی» را در دست دارند. بیانیه رسمی داعش برای انجام عملیات تروریستی در شهر پوسو در تاریخ 3/6/2013 مطابق با 24 رجب 1434 قمری نیز در این فیلم پخش می‌گردد. این نخستین عملیات داعش در شهر پوسوی اندونزی به‌شمار می‌آید. فردی که می‌خواهد عملیات انتحاری را انجام دهد در این فیلم می گوید: «ما تروریست نیستیم، بلکه آمریکا و اسرائیل و بشار اسد و رژیم برمه تروریست هستند که با اسلام و مسلمانان می‌جنگند. ما در مقابل شرک و کفر می‌ایستیم». این متن به زبان عربی با زیرنویس مالائی منتشر شده است. این عملیات انتحاری برای ایجاد ترس در دل مخالفان داعش منتشر شده است. این فرد اندونزیائی با  دوستان خود وداع می‌کند و حالت یک قهرمان و مجاهد فی سبیل الله را در فیلم بازی می‌کند. در این سایت همچنین نوشته شده است که اندونزی توسط نیروهای شیطانی به استعمار گرفته شده است.
نکته مهمی که در رصد کردن این جریانات تروریستی و افراط‌گرای دینی وجود دارد به دست آوردن فرصت برای جذب نیروهای جوان مسلمان و هماهنگ نمودن شرایط گروههای جهادی با وضعیت دشوار منطقه و تشکیل جریانهای متصل به یکدیگر با نامهای ارزشی است و این راهبرد به گونه‌ای سازماندهی می گردد که ردیابی و مبارزه با آنها به دشواری صورت می‌گیرد.

هیچ نظری موجود نیست: