صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۶, یکشنبه

 58 درصد آمار مفقودی‌ها در اروپا مربوط به "مهاجرین افغانستانی‌" است
کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام کرده که بیشتر مهاجران ناپدیدشده در اروپا شهروندان افغانستان هستند. مسؤول برنامه ردیابی کمیته جهانی صلیب سرخ در افغانستان گفته‌است که نزدیک به ۵۸ درصد ناپدید شدگان در اروپا که نام‌هایشان در این کمیته ضبط شده‌، شهروندان افغانستان هستند. ....

این نهاد برای پیداشدن ناپدید شدگان یک صفحه اینترنتی ساخته‌است و تاکنون 18 خانواده از روی همین صفحه به نزدیکانشان رسیده‌اند. از این میان ۱۶ خانواده شهروند افغانستان هستند. 
مسئول برنامه‌های ردیابی کمیته صلیب سرخ گفته که نام‌ها و تصاویر هزار و 251 تن را که در اروپا ناپدید شده‌اند در این نهاد ضبط کرده‌ که از این میان ۷۲۲ تن آنان شهروند افغانستان هستند. 
سیلین دوترلون، معاون بخش حمایتی کمیته صلیب سرخ گفت: «سالانه صدها خانواده‌ای که با بستگان خود تماس ندارند، به ما مراجعه می‌کنند. خانواده‌هایی که نزدیکانشان را در رفتن به اروپا یا در برگشتن از اروپا از دست داده‌اند، کمیته جهانی صلیب سرخ و انجمن‌های ملی صلیب سرخ، تلاش می‌ورزند تا خانواده‌ها را به هم برسانند. 
دوترلون در گفت‌وگو با طلوع افزود: این صفحه اینترنتی در سال ۲۰۱۳ ساخته شد، از آن زمان تا کنون 18 خانواده به هم رسیده‌اند که ۱۶ خانواده شهروند افغانستان بودند. 
وی اضافه کرد: پس‌از آنکه به ایران مهاجرت شد، فرزندش نوید به هدف رسیدن به اروپا خانواده‌اش را ترک کرد. سپس برای چند سال نمی‌دانست که فرزندش کجاست، اما وی توانست از طریق صفحه اینترنتی که کمیته صلیب سرخ ساخته بود، از حال فرزندش آگاه شود. 
از آغاز سال ۲۰۱۵ تاکنون ۲۵۰ هزار شهروند افغانستان، این کشور را ترک کرده‌اند؛ بسیاری از این شهروندان از راه‌های غیر قانونی خودشان را به کشور‌های اروپایی رسانده‌اند، اما برخی‌از این افراد در راه جانشان را از دست داده‌اند.

طبق يک خبر ديگر ، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در واکنش به اظهارات مشاور امور بین‌الملل پاکستان به این کشور هشدار داد تا به مهاجران افغانستانی که در این کشور زندگی می‌کنند برچسب تروریست نزنند.
به گزارش دویچه وله، فلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل گفت: مهاجران افغانستانی که در پاکستان و سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند نباید به آنها برچسب تروریست زد.
گراندی در سفر خود به پاکستان به این کشور هشدار داد که از به کار بردن کلمه تروریست علیه مهاجران افغانستان خودداری کند.
کمیسر عالی سازمان ملل در شهر «پیشاور» پاکستان از مرکز بازگشت مهاجران افغان دیدن کرد و در این مرکز از مردم محل و رهبران پاکستانی خواست که مهاجران را تروریست خطاب نکنند.
وی گفت: اخیرا میزان مهاجرت افزایش یافته که این امر به روندی عادی و معمول در جهان تبدیل شده و دو و نیم میلیون مهاجر افغانستانی به فراموشی سپرده شده‌اند.
مقامات پاکستان به تازگی پس از درگیری مرزی با افغانستان فشار وارد کرده‌اند تا مهاجران افغانستانی را مجبور به ترک کشورشان کنند.
در آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان آمده است که از سال جاری تا به حال، تنها 6000 مهاجر افغان داوطلبانه از پاکستان به کشورشان بازگشته‌اند، در حالی که سال گذشته این رقم 58 هزار و 211 تن بود.
قبل از این نیز «سرتاج عزیز» مشاور امور بین‌الملل نخست وزیر پاکستان گفته بود که کمپ‌‌های مهاجران تبدیل به پناهگاه‌های امن تروریست‌‌ها شده‌اند.
همچنین «عبدالقادر بلوچ» وزیر فدرال پاکستان هشدار داده بود که قرار نیست کشورش برای مدت زمان نامحدود میزبان مهاجران افغان باشد.


هیچ نظری موجود نیست: