صدای امریکا

۱۳۹۵ خرداد ۱۴, جمعه

عطا محمد نور: «حنیف اتمر» در تلاش برای ایجاد ناامنی در بلخ است/ جنرال دوستم از بیکاری به آهو شیر می‌دهد و زردآلو تکانی می‌کند

پیام آفتاب: «عطا محمد نور» سرپرست مقام ولایت بلخ در نشستی در شهر مزارشریف، «حنیف اتمر» مشاور شورای امنیت ملی را متهم به ایجاد ناامنی در این ولایت کرده و گفت: «جنرال عبدالرشید دوستم از بیکاری گاهی آهو را شیر می‌دهد و گاهی هم زردآلو تکانی می‌کند».
نشست مشورتی میان سرپرست مقام ولایت بلخ با برخی از نمایندگان مردم در مجلس، رؤسای ادارات دولتی، عالمان دین، فعالان نهادهای جامعه مدنی، اساتید دانشگاه و نیز بزرگان محل در تالار جلسات مقام ولایت بلخ برگزار شده است.

این نشست در حالی برگزار می‌گردد که در این اواخر انتقادها از بی عدالتی، نا امنی و انکشاف غیر متوزان توسط برخی از اعضای شورای ولایتی علیه رهبری مقام ولایت بلخ بخصوص عطا محمد نور سرپرست این ولایت صورت گرفته است.
پس از اینکه تنش‌های میان هواداران دو جنرال پر قدرت (جنرال عطا محمد نور و جنرال عبدالرشید دوستم) در برخی از ولایات شمال بخصوص بلخ به اوج رسیده است، هر کدام این دو از آدرس‌های گوناگون تلاش دارند تا یکدیگر را تحت فشار قرار دهند.
چند روز قبل «شجاع الدین شجاع» معاون شورای ولایتی و «محمد آصف مهمند» عضو این شورا ادعا کرده بودند که رهبری مقام ولایت بلخ و شخص عطا محمد نور در برخی از ساحات جنگ افزار غیر قانونی توزیع کرده و نیز حکومت استبدادی را در پیش گرفته‌اند.
پس از این ادعا «داکتر محمد افضل حدید» رئیس شورای ولایتی بلخ با برخی دیگر از اعضای این شورا در یک نشست خبری حضور یافته و این گفته‌ها را غیر قانونی دانسته و تاکید کرد که در عقب اظهارات این دو وکیل شورای ولایتی دست های بیرونی کار می کند.
حنیف اتمر در تلاش برای ایجاد ناامنی در ولایت بلخ است
به دنبال این تنش‌ها عطا محمد نور سرپرست مقام ولایت بلخ و رئیس عمومی اجرائی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نشست مشورتی را با بزرگان این ولایت راه اندازی کرده و از مداخلات برخی از حلقات در امور حکومتی داری این ولایت سخن می زند.
اقای نور با بیان این مطلب که برخی از حلقات بخصوص «حنیف اتمر» مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در تلاش ایجاد نا امنی در این ولایت می باشد، افزود: «این حلقه، انکشاف و توسعه‌ی ولایت بلخ را دیده نمی‌توانند و در کوشش برای مختل ساختن امنیت است».
«عطا محمد نور» ضمن اینکه می‌گوید: «از رهبری مقام ولایت بلخ مردم و شهروندان حمایت کرده و می‌کنند، هشدار داد که به هیچ کس و یا گروه اجازه نمی‌دهد که امنیت و فضای امن این ولایت را به چالش کشیده و اهداف شوم خود که همانا نا امنی است بوجود آورند».
سرپرست مقام ولایت بلخ به عملیات‌هایی که در چند ماه گذشته تحت رهبری خودش در ولسوالی‌های این ولایت به ویژه ولسوالی کشنده اجرا شده است، می‌گوید: «در هر شرایطی در برابر توطئه دشمنان و حلقات مبارزه می‌کنیم تا امنیت مردم حفظ شود».
جنرال دوستم از بیکاری به آهو شیر داده و زردآلو تکانی می‌کند
از سوی دیگر هم «عطا محمد نور» سرپرست مقام ولایت بلخ از تنش‌های بوجود آمده میان هواداران حزب جمعیت و جنبش اشاره کرده می‌گوید: «نزدیکان و طرفداران جنرال دوستم با همکاری برخی از حلقات در تلاش تضیعف و بد نام ساختن رهبری ولایت بلخ هستند».
چند ماه قبل به دلیل پاره شدن عکس جنرال دوستم در مزار شریف و پس از آن پاره شدن عکس «احمد شاه مسعود» در فاریاب، تظاهرات‌های گسترده‌ای توسط هواداران حزب جمعیت و حزب جنبش در نقاط مختلف شمال کشور راه اندازی گردیده است.
آقای نور به این راهپیمایی‌ها اشاره کرده می‌گوید: «به بهانه پاره شدن عکس، هواداران و طرفداران جنرال دوستم در تلاش ایجاد نا امنی و اغتشاش در ولایات شمال بوده که حتی چندین تظاهرات به جنگ مسلحانه میان دو طرف تبدیل شده است».
وی با بیان اینکه خود معاون اول ریاست جمهوری افغانستان جنرال دوستم به دلیل بیکاری گاهی به آهو شیر می‌دهد و گاهی هم زردآلو تکانی می‌کند، بیان داشت: «عبدالرشید دوستم به کارهای بزرگ ملی فکر نمی‌کند و همیشه مشغول کارهای کوچک است».
قابل ذکر است که خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان تلاش کرد تا دیدگاه سخنگویان و نزدیکان این افراد (جنرال دوستم و حنیف اتمر) را نیز داشته باشد اما موفق به این کار نشده است.
در همین حال «عباس ابراهیم زاده» نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان که نیز در این همایش شرکت کرده است، ضمن اینکه از شخص یا فرد مشخص نام نمی‌برد اما تاکید کرد که به هیچ گروه یا شخصی اجازه نمی‌دهد که امنیت این ولایت را برهم بزنند.
گفتنی است که در این نشست شماری دیگر از اشتراک کنندگان از عالمان دین و فعالان مدنی گرفته تا مسئولان ادارات دولتی صحبت کرده و به سرپرست مقام ولایت بلخ تعهد نموده‌اند تا در هر گونه شرایطی علیه توطئه‌ها مقاومت و مبارزه کنند

هیچ نظری موجود نیست: