صدای امریکا

۱۳۹۵ خرداد ۲۷, پنجشنبه

افغانستان و پاکستان در منطقه مرزی تورخم آتش بس اعلام کردند

درگیری در مزر تورخم باعث بسته شدن این گذرگاه مرزی شده است   
عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان اعلام کرده که دو کشور بر سر برقراری آتش بس در نقطه مرزی تورخم توافق کرده‌اند.
منابع دولت افغانستان شامگاه روز یکشنبه از درگیری بین مرزبانان دو کشور در گذرگاه تورخم خبر دادند و شامگاه روز سه‌شنبه نیز رسانه‌های محلی گزارش‌هایی را از درگیری شدید دو طرف منتشر کردند.
آقای زاخیلوال در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است:"دیروز با نماینده نیروهای امنیتی پاکستان سخنان خود را با این نکات کوتاه ساختم. اول: آتش بس."
او در ادامه افزوده که برای راه حل مشکل لازم است مقامات بلند پایه دو کشور در تماس شوند. هیات بلند پایه‌ای برای حل مشکل گماشته شود و تا زمانیکه مشکل حل نشده پاکستان ساخت تاسیسات نظامی را در منطقه متوقف کند.         
     
رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که پس از آغاز درگیری دو کشور نیروهای نظامی خود را در دو سوی مرز افزایش داده‌اند 
                آقای زاخیلوال افزوده که افغانستان در زمینه آغار ساخت تاسیسات در منطقه مرزی هیچ توافقی نکرده و به مقامات پاکستانی نیز در این زمینه پیام فرستاده شده‌است.
او گفته که محتوبات پیامش این بوده است: "نه تنها شما کار را توقف ندادید تا برای حل [مشکل] یک فرصت پیدا شود، بلکه شما ... طوری نشان دادید که کار را بر اساس گفته‌های دیروز ما آغاز کردید. من این سخن شما را به صراحت رد می‌کنم."
آقای زاخیلوال افزوده که او به طرف پاکستان خاطر نشان کرده که اگر کار ساخت تاسیسات متوقف نشود و برای حل بحران تلاش لازم صورت نگیرد، موضوع جنگ تورخم عام شده و مسئولیت آینده و عواقب ناگوار آن به دوش پاکستان خواهد بود.
براساس اعلام دفتر رئیس جمهوری افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری، دیروز با مقامات سیاسی و ملی کشور در رابطه با مشکلات ناشی از ایجاد تاسیسات از سوی پاکستان در مرز تورخم، نشست مشورتی داشت.این افسر ارتش پاکستان در درگیری تورخم زخمی شد و سپس جان داد

براساس این گزارش، شرکت کنندگان در این نشست خواهان حل مشکلات موجود از طریق دیپلماتیک شده و از تلاش، آمادگی و احضارات حکومت برای دفاع از وطن ستایش کرده‌اند.

منابع دولتی افغانستان گفته‌اند که با کشته شدن یک مرزبان این کشور در درگیری شامگاه روز سه شنبه، شمار مرزبانان کشته شده افغان به ۳ نفر رسیده و ۱۱ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.
نعمت الله کریاب گزارشگر بی‌بی‌سی در شرق افغانستان دیروز گفت که درگیری تا نیمه شب قبل داشت اما در حال حاضر وضعیت در تورخم آرام است، اما هیچ نوع رفت و آمدی صورت نمی‌گیرد و گذرگاه کاملا بسته است.
دیروز رسانه‌های محلی گزارش دادند که پس از آغاز درگیری، دو کشور به تقویت نیروهای نظامی خود در دو سوی مرز مبادرت کردند.
گزارش‌هایی هم در دست است که نشان می‌دهد شماری از ساکنان مناطق نزدیک به محل درگیری در تورخم مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. افغانستان نیز اعلام کرده که سه سرباز این کشور در مرز تورخم کشته شده است  

      منبع خبر : بی بی سی          

هیچ نظری موجود نیست: