صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۷, دوشنبه

اعتراض ژنرال دوستم به اظهارات سخنگوی غنی: می‌خواهند پایگاه اجتماعی مرا تضعیف کنند

آقای دوستم گفت که مخالف تقسیم قدرت بین دو جناح به صورت مساویانه بوده است
ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به عدم انتصاب خودش به عنوان سرپرست ریاست جمهوری در غیاب رئیس جمهوری واکنش نشان داده است.

وقتی اشرف غنی رئیس جمهوری برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای به ازبکستان رفت، به‌جای خودش سرپرست تعیین نکرد و ظفر هاشمی از سخنگویان او به خبرنگاران گفت که او با استفاده تکنولوژی ارتباطی می‌تواند از خارج هم کشور را اداره کند.
اما معاون اول ریاست جمهوری به‌تازگی به تلویزیون محلی "یک" گفته که این حرف سخنگوی رئیس جمهوری به او "برخورده" است. آقای دوستم پرسیده که رئیس جمهوری چگونه می‌تواند که کشور را از خارج اداره کند.
براساس ماده شصتم قانون اساسی، "معاون اول رئیس جمهور در حالت غیاب، استعفا و یا وفات رئیس جمهور، مطابق به احکام مندرج این قانون اساسی، عمل می‌کند".
آقای دوستم که در حال حاضر در شمال کشور به سر می‌برد و مشغول مبارزه با شورشیان است، گفته که کوشش می‌کنند که "پایگاه اجتماعی" او را تضعیف کنند - کاری که به باور او، "تکرار اشتباه حکومت‌های گذشته" است.
معاون اول ریاست جمهوری در عین زمان رهبر یکی از پرنفوذترین احزاب سیاسی افغانستان است. او گفته که هرچند به موقعیت اجتماعی خود نسبت به معاونیت اول ریاست جمهوری اهمیت بیشتری قایل است، اما این به معنای آن نیست که سهمی در قدرت نداشته باشد.
Image copyright
Image captionآقای دوستم در حال حاضر در شمال کشور است تا از مبارزه با طالبان نظارت کند
رهبر جنبش ملی اسلامی گلایه کرده که دو جناح حکومت وحدت ملی - تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف غنی و تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله - قدرت را با هم به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم کرده و سهم مناسبی به او نداده‌اند.
آقای دوستم تأکید کرد که تقسیم قدرت به طور کلی عادلانه نیست. او به عنوان مثال گفت که او به عنوان معاون رئیس جمهوری تنها در تعیین دو والی نقش داشته و در حال حاضر از ده‌ها سفیر، حتی یک سفیر هم مطابق نظر او تعیین نشده است.
او افزود: "یک معاون وزیر دفاع از ما باشد، یک معاون وزیر داخله باشد. هر کاری را با هم فیصله می‌کنند و بعد از فیصله شان ژنرال دوستم [خبر می‌شود]".
معاون رئیس جمهوری انتقاد کرد که هر دو جناح حکومت وحدت ملی علی‌رغم این که به ارتش و پلیس "اردوی ملی و پلیس ملی" می‌گویند، این دو نهاد را با انگیزه‌های سیاسی با هم تقسیم می‌کنند و حتی پست‌های پایین‌رتبه دولتی را با هم تقسیم می‌کنند.
اما کاخ ریاست جمهوری در واکنش به این اظهارات آقای دوستم گفته که او براساس قانون، در حکومت وحدت ملی موقعیت بالایی دارد و در می‌تواند از تمامی صلاحیت‌های خود استفاده کند.
شاه‌حسین مرتضوی از سخنگویان رئیس جمهوری به ایوب آروین خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که معاون رئیس جمهوری در تصمیم‌گیری‌های مهم دولت در کابینه نقش اساسی دارد و "رئیس‌جمهوری نیز براساس لزوم‌دید در تصمیم‌گیری‌ها" با او و سایر رهبران حکومت مشورت می‌کند.
پیش از این هم از اختلاف بین سران حکومت وحدت ملی و نارضایتی آقای دوستم از چگونگی توزیع قدرت و جایگاه خودش در ساختار قدرت، بارها گزارش شده بود، اما این بار نخست است که او در اظهار علنی به این صراحت سخن می‌گوید.

هیچ نظری موجود نیست: