صدای امریکا

۱۳۹۵ خرداد ۲۸, جمعه

معترضان به 'ناامنی در شاهراه‌های افغانستان' با پلیس درگیر شدند

چند تن از معترضان در درگیری با ماموران پلیس زخمی شدند
 چند نفر در درگیری بین معترضان به ناامنی در افغانستان و ماموران پلیس در کابل زخمی شدند.
روز جمعه، ۲۸ جوزا/خرداد، چند صد تن در اعتراض به آنچه که ناتوانی و کوتاهی دولت در حفظ امنیت در شاهراه‌های افغانستان می‌خواندند، در مرکز کابل دست به تظاهرات زدند.

شماری از فعالان مدافع حقوق بشر، حامیان حقوق زنان، اعضای نهادهای جامعه مدنی و نمایندگان مجلس افغانستان در این تظاهرات، که نزدیک ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار، مقر رئیس اجرایی، برگزار شد، شرکت داشتند.
در هفته‌های اخیر، شاهراه‌های واقع در مناطق زیر نفوذ گروه طالبان در مرکز و شمال افغانستان شاهد افزایش گروگانگیری مسافران توسط شبه‌نظامیان این گروه بوده است. چند هفته پیش، طالبان چهل نفر را در ولایت قندوز ربودند. این دومین مورد از گروگانگیری در این ولایت بود.
طالبان تا کنون تعدادی از ربوده شدگان را آزاد کرده، چند نفر از آنان را به قتل رسانده‌اند و شمار دیگری را هنوز در گروگان خود دارند.

تظاهرکنندگان دولت را به ناتوانی و کوتاهی در جلوگیری از ناامنی متهم می‌کردند 
تظاهرکنندگان با انتقاد از رئیس جمهوری و رئیس اجرایی، خواستار اقدام موثر دولت برای آزادی گروگان‌ها و برقراری امنیت در کشور بودند.
احمد بهزاد، نماینده مجلس که در این تظاهرات شرکت داشت، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که اعتراض مدنی علیه ناامنی در شاهراه‌های افغانستان همچنان در پایتخت، در ولایات و حتی در خارج از افغانستان ادامه خواهد داشت.
به گزارش ارشاد هنریار، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، تظاهرکنندگان قصد نزدیک شدن به قصر سپیدار، مقر رئیس اجرایی، و ارگ ریاست جمهوری را داشتند اما ماموران پلیس از حرکت آنان جلوگیری کردند.
در درگیری بین ماموران و گروهی از معترضان، تعدادی از تظاهرکنندگان زخمی شدند.
در پایان این تظاهرات، قطعنامه‌ای قرائت شد که در آن تظاهرکنندگان خواستار اقدام موثر برای آزادی مسافران ربوده شده توسط طالبان و استقرار امنیت در شاهراه‌های افغانستان شدند.


منبع خبر : بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست: