صدای امریکا

۱۳۹۵ خرداد ۲۶, چهارشنبه

افغانستان قرارداد طراحی نیروگاه با شرکت پاکستان را لغو کردImage copyrightARG
Image captionاین قرارداد در زمانی امضاء شده که قرارداد قبلی با شرکت پاکستانی لغو و روابط کابل و اسلام‌آباد تیره شده است

به دنبال تیرگی روابط افغانستان و پاکستان، کابل اعلام کرده که قرارداد طراحی یک نیروگاه کوچک با شرکتی پاکستانی را فسخ و در عوض آن را با یک شرکت ایتالیایی امضا کرده است.
امضای قرارداد طراحی این نیروگاه ۲۷ مگاواتی که ۱.۳ میلیارد متر مکعب آب هم ذخیره می‌کند، با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری با شرکت هایدرو آرک امضا شد.
علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان گفته که در سال ۱۳۹۲ قرارداد ساخت این بند (سد) با یک شرکت پاکس تان امضا شده بود تا در منطقه بخش‌آباد ولایت فراه در غرب افغانستان ساخته شود.
آقای عثمانی دلیل فسخ این قرارداد را کندی و رضایت‌بخش نبودن کار این شرکت پاکستانی اعلام کرده و گفته "ما حرکت بطی را قبول نداریم".
اخیراٌ به دنبال درگیری روز دوشنبه بین مرزبانان افغانستان و پاکستان در گذرگاه تورخم، روابط کابل و اسلام‌آباد ظاهراٌ تیره شده و تا حال چند نفر از هر دو طرف کشته و زخمی شده‌اند.
هر دو کشور نیروهای اضافی در هر دو سوی مرز فرستاده و از تحریک احساسات ملی‌گرایانه در هر دو کشور گزارش شده است.
آقای عثمانی که قرارداد جدید این طرح را با کاتیلو سیلیتو، رئیس شرکت هایدور آرک ایتالیایی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان امضا می‌کرد، گفت که با ساخت این سد منبع آب حدود ۱۰۴هزار هکتار زمین کشاورزی هم تأمین خواهد شد.

منبع خبر : بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست: