صدای امریکا

۱۳۹۵ خرداد ۲۶, چهارشنبه

مجلس افغانستان خواهان حمایت خارجی در درگیری مرزی با پاکستان شدImage copyrightARG
Image captionمجلس از متحدان افغانستان خواسته که در درگیری با پاکستان از افغانستان حمایت کنند

در پی تشدید درگیری‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان، مجلس نمایندگان افغانستان خواستار همکاری حامیان بین‌المللی این کشور در "دفاع از تمامیت ارضی" خود شده است.
منابع دولت افغانستان شامگاه روز یکشنبه (۲۳ جوزا/خرداد) از درگیری بین مرزبانان دو کشور در گذرگاه تورخم خبر دادند و شامگاه روز سه‌شنبه نیز رسانه‌های محلی از درگیری شدید دو طرف خبررسانی کردند.


Image copyrightBBC
Image captionاین افسر ارتش پاکستان در درگیری تورخم زخمی شد و سپس جان داد

مجلس نمایندگان افغانستان در اعلامیه‌ای که در جلسه علنی چهارشنبه (۲۶ جوزا/خرداد) آن خوانده شد، آمده: "از همه همکاران بین‌المللی جداٌ می‌خواهیم تا مطابق به اسناد همکاری‌ها و توافقنامه‌های امنیتی با دولت جمهوری اسلامی افغانستان عمل نموده و ملت ما را در راه دفاع از حیثیت ملی و تمامیت ارضی حمایت همه جانبه نمایند."
در این اعلامیه از کشور خاصی نام برده نشده، اما اشاره آن به کشورهایی است که با افغانستان موافقتنامه‌های استراتژیک امضا کرده‌اند. اشاره اصلی آن به‌ آمریکا است که در موافقتامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور موضوع حمایت از افغانستان در صورت حمله کشور سوم به آن تذکر داده شده است.
پیش از این هم زمانی که منابع امنیتی از موشک باران نیروهای پاکستانی در مناطقی مرزی در شرقی افغانستان خبر دادند، سیاستمداران افغان بارها موضوع حمایت آمریکا از افغانستان را مطرح کرده‌اند، ولی آمریکا به این درخواست‌ها واکنش نشان نداده است.
مجلس نمایندگان افغانستان در بخشی از اعلامیه خود ضمن محکوم کردن آنچه که "گلوله‌باران" خطوط امنیتی نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نظامیان پاکستانی خوانده شده، بر کنار گذاشتن اختلافات مقام‌های دولتی افغانستان تاکید کرده است.
در این اعلامیه همچنین از وزارت خارجه افغانستان خواسته شده که تنش‌های مرزی موجود را از طریق "دیپلماسی مثبت مبتنی بر حفظ منافع ملی و منطقه‌ای و تدارک مذاکره مثبت بین هر دو طرف" حل کند.


Image copyrightMOI
Image captionدرگیری شامگاه روز دوشنبه یک مرزبان افغان کشته شد

درگیری شامگاه سه‌شنبه

این اعلامیه در حالی صادر شده که تنش مرزی بین افغانستان و پاکستان در شرق کشور شدت یافته و براساس گزارش‌ها، شامگاه دیروز مرزبانان دو طرف بار دیگر با هم درگیر شدند.
منابع دولتی افغانستان گفته‌اند که با کشته شدن یک مرزبان این کشور در درگیری شامگاه دیروز، شمار کشته شدگان مرزبانان افغان به ۳ نفر رسیده و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
نعمت الله کریاب گزارشگر بی‌بی‌سی در شرق افغانستان گفته که تا نیمه دیشب درگیری ادامه داشت و در حال حاضر وضعیت در تورخم آرام است، اما هیچ نوع رفت و آمدی صورت نمی‌گیرد و گذرگاه کاملا بسته است.
دیروز رسانه‌های محلی گزارش دادند که پس از آغاز درگیری دو کشور نیروهای نظامی خود را در دو سوی مرز افزایش داده‌اند.
گزارش‌هایی هم در دست هستند که نشان می‌دهند شماری از ساکنان مناطق نزدیک به محل درگیری در تورخم مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

منبع خبر : بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست: