صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۱۲, شنبه

نیروهای امنیتی از حمله ‌ روز پنج‌ شنبه آگاه بودند

8 صبح : منابعی به ۸صبح در مورد رویداد حمله بر کاروان فارغان اکادمی پولیس در پایتخت می‌گویند که نیروهای امنیتی از وقوع این حمله آگاهی داشته‌اند.
منابع می‌گویند گستره‌ی ابعاد حمله‌ی روز پنج‌ شنبه که باعث جان‌باختنِ ده‌ها سرباز و زخمی‌شدن ده‌ها تن دیگر شد، خیلی بزرگ بوده است. مهم‌ترین مساله، به گفته‌ی منابع، «فاجعه‌ی آگاهی مقام‌های امنیتی از وقوع این رویداد» می‌باشد.
یک منبع امنیتی به‌شرط افشانشدنِ هویتش به ۸صبح گفته است که سه بار به مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی از وقوع این حمله گزارش داده شده بود. به‌نقل از این منبع، در گزارش احتمال وقوع این حمله گفته شده بود حتا از وسایطی که موظف به انتقال سربازان مرکز تعلیمی وردک به کابل‌اند، نیز فلم‌برداری شده است. با این حال و به نقل از منابع، به‌زعم این اطلاع منبع امنیتی، هیچ‌گونه توجهی به این گزارش‌ها نشده است. هم‌چنان این منبع امنیتی می‌گوید که نیروهای اردوی ملی که با کاروان بس‌های حامل سربازان حرکت می‌کردند، این کاروان را تا یک منطقه همراهی کردند، اما پس از آن در باقی مسیر کاروان را به حال خود رها کرده‌اند. به تعبیر این منبع امنیتی، به‌دلیل این‌که ساحه تحت کنترول نیروهای اردوی ملی تا یک موقعیت خاص بوده است، پس از رسیدن به انتهای این ساحه، نیروهای اردوی ملی این کاروان را ترک کرده‌اند و این کاروان با چند عراده رنجر محدود، بقیه مسیر را می‌خواسته است طی کند که به گفته منابع، از لحاظ تدابیر امنیتی، بدترین نوع تامین امنیت است. از سوی دیگر، یک منبع امنیتی دیگر نیز که از افشای نامش خودداری کرد، به روزنامه ۸صبح گفت که در حدود سه هفته پیش، یک عضو گروه طالبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود و این عامل در اعترافاتش از وقوع حمله‌ی انتحاری به‌سربازان مرکز آموزشی میدان‌وردک خبر می‌دهد و بر اساس همین اعتراف‌ها، گزارش‌هایی به مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی داده می‌شود تا در این رابطه، تدابیر لازم گرفته شود. احتمال این‌که طالب بازداشت شده، همان مسوول استخبارات طالبان باشد که توسط نیروهای امنیتی از یک رنجر پولیس ـ که گفته می‌شود مربوط به خلیل اندرابی، فرمانده پولیس میدان‌وردک بود ــ بازداشت شد، زیاد است.
با همه‌ی این‌ها، اما صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید تا زمان تکمیل‌شدن تحقیقات در رابطه به این حادثه، هرگونه داوری زود است. آقای صدیقی به ۸صبح گفت: «ما در وزارت داخله منتظر تکمیل‌شدن تحقیقات گروه‌هایی هستیم که توسط وزارت داخله و بر اساس دستور رییس‌جمهور تعیین شده‌اند. این گروه‌ها، کار تحقیقات خود را شروع کرده‌اند و به‌زودی این تحقیقات، تکمیل خواهد شد. ولی تا زمان تکمیل‌شدن این تحقیقات، با توجه به گستردگی حمله و انتظار مردم برای فهمیدن واقعیت‌های این حادثه، وزارت داخله هیچ‌گونه نظری را نمی‌تواند ارایه بدهد.» سخنگوی وزارت داخله می‌گوید مسلما مشکلی در تامین امنیت این کاروان وجود داشته که چنین حادثه‌ای شکل گرفته، ولی تا زمان تکمیل‌شدن تحقیقات به‌طور دقیق، نمی‌توان گفت کدام نهاد در این زمینه سهل‌انگاری کرده است.
هم‌چنان آقای صدیقی گفت بر اساس آخرین آمار به‌‌دست آمده از تلفات این حادثه ۳۳ تن به شمول یک فرد ملکی کشته شده و ۷۹ تن دیگر زخمی شده‌اند . هرچند گواهان رویداد، کشته‌گان این حادثه را بیشتر از صد تن عنوان کرده‌اند و در شبکه‌های اجتماعی به نقل از نهادهای مختلف تلفات تا ۱۵۰ تن نیز گزارش شده است.
در همین حال، خلیل اندرابی، فرمانده پولیس ولایت میدان وردک در رابطه به سهل‌انگاری در تامین امنیت این کاروان یا هم بی‌تفاوتی در قبال گزارش‌های احتمال حمله به این کاروان به ۸صبح گفت که مرکز آموزشی میدان‌وردک به‌طور مستقل فعالیت می‌کند و وظیفه‌ی تامین امنیت آن هم مستقیما به وزارت داخله برمی‌گردد. او گفت که ولایت میدان‌وردک در تامین امنیت این کاروان هیچ‌گونه نقشی نداشته و از مسایل مربوط به احتمال حمله به این کاروان نیز آگاهی ندارد.

انتقاد بستگان قربانیان از تامین امنیت کاروان میدان‌وردک – کابل

نحوه‌ی تامین امنیت کاروان فارغان اکادمی از میدان‌وردک به کابل از سوی خانواده‌ها و بستگان قربایان نیز پرسش‌برانگیز خوانده می‌شود. طوری که جان‌به‌سلامت‌بردگان این کاروان می‌گویند که نیروهای اردوی ملی، در بخشی از راه این کاروان را همراهی کردند، اما پس از قسمتی از راه، آنان را تنها گذاشتند.
یک تن از وابستگان این فارغان اکادمی پولیس می‌گوید که آنان را نیروهای ارتش در نیمه‌راه، رها کردند.

شریف‌الله، برادر محمد، یکی از فارغان اکادمی پولیس است که در حمله‌های روز پنج‌شنبه جان باخته است. شریف‌الله می‌گوید که شب پیش از حمله، «خواب‌های بد» دیده بود و صبح زود به برادرش می‌خواست زنگ بزند، اما برای این که خانواده نگران نشود، چیزی نگفته بود و ساعت ۸ به محمد (برادرش) زنگ زده است. شریف می‌گوید که محمد برایش گفته بود که امنیت شان تامین شده است، نگران نباشند. شریف‌الله می‌گوید: «نگرانی من ادامه داشت، ساعت ده برایش دوباره زنگ زدم، گفت آرامی است و اردوی ملی نیز آنان را پوشش امنیتی می‌دهد، اما وقتی انفجار را دیدیم، اثری از نیروهای ارتش نبود، همراهانش گفتند که اردوی ملی امنیت آن‌ها را تا بخشی از راه تامین کرده است.»

در همین حال، شماری دیگر از خُردضابطان تازه‌فارغ گفته‌اند که در بس‌های حامل آنان، شماری از افرادی که آنان نمی‌شناختند و لباس شخصی داشتند، نیز حضور داشتند.

حمله از داخل یا از بیرون؟

برخی از فارغان زخمی مرکز آموزشی میدان‌وردک نیز گفته‌اند که در میان راه، شماری از افراد ناشناش با لباس شخصی به بس‌های حامل آنان داخل شدند.
تصاویر پس از حمله‌ از بس‌هایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهد که این موترها از بیرون سالم‌تر اند و بیشتر از داخل آسیب دیده‌اند.

زخمیان این رویداد نیز می‌گویند که آنان ندانسته‌اند افرادی که در میانه‌ی راه به جمع آنان افزوده شدند، کی‌ها بودند و انفجار آیا از داخل بس‌ها صورت گرفت یا از خارج این موترها.
یکی از بس‌هایی که مورد حمله قرار گرفته‌است، سقف و شیشه‌هایش از میان رفته است و بس دومی، از سطح پایینی‌اش بیشتر تخریب شده است و میزان تخریب از بیرون در هردو بس، کم‌تر بوده است. از جانب دیگر، رنگ هر دو بس به‌حال خود باقی مانده است. پیوسته به همین دلیل، بر بنیاد گفته‌های منابع رسمی، در این حمله تنها یک فرد ملکی کشته شده است و این همه نشانه‌ها، احتمال این که این حمله‌ها از داخل بس‌ها صورت گرفته باشد را بالا می‌برد.

چه کسی فرمان حرکت کاروان را صادر کرده است؟

سوال اصلی که هنوز برای مقام‌های امنیتی روشن نیست، این است که چه کسی فرمان حرکت کاروانی به این بزرگی را صادر کرده است.
یک منبع امنیتی به ۸صبح گفت وزارت داخله دارای یک طرزالعمل خاص برای نقل و انتقالات سربازان است و این طرزالعمل که شامل تمام موارد، از جمله تامین امنیت کاروان‌های نیروها می‌شود، باید در تمام نقل و انتقالات مد نظر گرفته شود. این مقام امنیتی که به شرط فاش‌نشدن نامش با ۸صبح سخن می‌گفت، افزود قوماندانی جلب و جذب و ریاست تعلیم و تربیت وزارت داخله، با همکاری بخش عملیاتی این وزارت، مسوولیت انتقالات را به عهده دارند، اما هنوز معلوم نیست خلا در کجا وجود داشته و چه کسی فرمان حرکت این کاروان را صادر کرده است.
این منبع می‌گوید آن‌چه مایه امید است، این است که کمیته‌ای برای تحقیق بیشتر روی این قضیه تشکیل شده است و با سرعت تمام و بدون این‌که نتایج تحقیقاتش در زدوبندهای سیاسی داخل نظام تحریف شود، به مردم بسپارد و وزارت داخله نیز برای اطمینان‌دادن به مردم، از اجرات به‌موقع، عاملان اصلی سهل‌انگاریِ این رویداد خونین را به محکمه بکشاند و تدابیر لازم را برای پیگردشان روی دست بگیرد.

واکنش دولت و همکاران بین‌المللی

در واکنش به حمله‌ی روز پنج‌شنبه، محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور، حمله‌ بر کاروان فارغان مرکز آموزشی پولیس میدان وردک در شهر کابل را جنایت علیه بشریت دانست. ریاست‌جمهوری گفته است که وزارت امور داخله دستور داده تا در باره‌ی چگونگی تصمیم انتقال فارغان مرکز مذکور را بررسی کند، تا در صورت هرگونه سهل‌انگاری اقدام‌های تعقیبی صورت گیرد.
رییس‌جمهور غنی با محکوم‌کردن این حمله‌ی تروریستی گفته است: «در ماه مبارک رمضان که مسلمانان عبادت می‌کنند، طالبان با کشتار مردم و ایجاد رعب و وحشت، مرتکب عمل نابخشودنی می‌شوند.»

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور گفته است که امروز یک بار دیگر غلامان بیگانگان، محافظان خاک و آبروی کشور را هدف حمله‌ی وحشیانه قرار دادند. آقای عبدالله گفته است: «من این رویداد را نکوهش می‌کنم، به خانواده‌ی شهدا بهشت برین و به زخمیان شفای عاجل می‌خواهم.»
آقای عبدالله در تازه‌ترین واکنشش به این رویداد دیروز گفت که باعاملان غفلت‌کننده در تامین امنیت امنیت کاروان فارغان مرکز آموزشی پولیس، برخورد جدی صورت می‌گیرد.
سفارت امریکا نیز این حمله را با نشر یک اعلامیه نکوهش کرده است. این سفارت در اعلامیه‌اش نوشته است: «ما حمله‌ی وحشیانه‌ی چند مرحله‌ای امروز در کابل، که افراد ملکی و پولیس ملی افغانستان را مورد هدف قرار داد محکوم می‌کند.» این سفارت در اعلامیه‌اش گفته است: «حمله‌ی نخست فارغان جدید مرکز تعلیمی پولیس و حمله‌ی دومی افراد ملکی شجاع را که برای کمک به قربانیان و زخمیان حادثه شتافته بودند، مورد هدف قرار داد. این بی‌تفاوتی مطلق و ظالمانه در قبال زندگی انسان‌ها آن‌هم در جریان ماه مبارک رمضان، عمل زشت و نفرت‌انگیز می‌باشد، ما عمیق‌ترین مراتب تسلیت خویش را به فامیل‌ها و دوستان قربانیان این حادثه ابراز داشته و برای زخمیان شفای عاجل آرزو می‌کنیم. ما به حضور خود در کنار دوستان افغان خویش که برای آوردن صلح و امنیت در افغانستان سعی و تلاش می‌ورزند، ادامه می‌دهیم.»
ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز، حمله‌های روز پنج‌شنبه بر کاروان فارغان مرکز تربیه‌ای پولیس را نکوهش کرده است. نیروهای ناتو در افغانستان با پخش اعلامیه‌ای گفته‌اند: « طالبان بار دیگر، بی‌اعتنایی خود به زندگی انسان‌ها را نشان دادند.»

واکنش‌های مقام‌های پیشین امنیتیحمله‌ی دیروز بر کاروان فارغان اکادمی پولیس واکنش‌های مقام‌های پیشین نهادهای امنیتی را نیز برانگیخته است.
امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «صدها بار است که بر کاروان بس یا بس‌های حامل افسران نظامی حمله می‌شود. بزرگواران نشسته در موترهای ضدگلوله و در زیر سقف‌های «سردکن‌دار» علاقه به آموختن وعبرت ندارند. بهای این رفتار بد رهبری را فرزندان جوان و حاشیه‌نشین کشور می‌پردازند. در ارتباط به حادثه‌ی امروز که گفته می‌شود ده‌ها یا صدها تن جان باختند، من چیزی به جز ابراز انزجار از رفتار پر تعفن و میان‌تهی رهبران ذی‌ربط ندارم. تکان خورده‌ایم و اشک نیز برای ریختن نداریم.»

عمر داوودزی، وزیر پیشین امور داخله نیز در واکنشی به این رویداد نوشته است:«… من‌حیث کسی که زمانی مسوولیت وزارت امور داخله را به دوش داشتم از این حادثه شدیدا متاثر شدم و درد عظیم از دست‌دادن جوانان صدیق و رشید کشور را با تمام حواس درک می‌کنم. دشمن مکار با طراحی چنین حمله‌ها می‌خواهد با یک تیر دو نشان را هدف بگیرد. از یک جانب پولیس و مردم بی‌گناه ما را به شهادت می‌رساند و از جانب دیگر، مردم را در مقابل نظام و مقام‌های امنیتی ما قرار می‌دهد...»
در شبکه‌های اجتماعی نیز، واکنش‌ها اکثرا انتقاد از سهل‌انگاری نیروهای امنیتی در تامین امنیت و نحوه‌ی انتقال فارغان اکادمی پولیس میدان‌وردک است. نادر اشکان، از خبرنگاران کشور از انتقال یکجایی سربازان انتقاد کرده و می‌نویسد: «انتقال ۵۰۰ فارغ اکادمی پولیس به‌گونه یک‌جایی از ولایت میدان‌وردک در موترهای بس، حماقت محض است.»

با آن‌که هویدا است در حادثه روز پنجشنبه که منجر به کشته‌شدن ده‌ها سرباز آموزش‌دیده‌ی پولیس ملی و زخمی‌شدن ده‌ها تن دیگر شد، سهل‌انگاری زیادی صورت گرفته است، اما به‌نظر می‌رسد که نهادهای امنیتی دوست ندارند انگشت اتهام سهل‌انگاری به سوی آنان نشانه برود و به‌همین خاطر، سعی دارند تا از زیر بار مسوولیت این حادثه، شانه خالی کرده و با بهانه‌های مختلف، مانند تکمیل‌نشدن تحقیقات یا نداشتنِ آگاهی از چند و چون حادثه از پاسخ‌گویی مستقیم طفره بروند.

منبع : سایت آریایی

هیچ نظری موجود نیست: