صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۳۱, پنجشنبه

اعلام برقراری وضعیت اضطراری در ترکیه

• رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه در پایان نشست شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد برای مدت سه ماه در ترکیه وضعیت اضطراری برقرار می شود. از همین امروز تا سه ماه آینده همه قدرت دست اردوغان است. ...
ایجاد وضعیت فوق العاده همان اقدامی بود که اردوغان رئیس جمهور ترکیه بلافاصله بعد از شکست کودتا در گفتگو با رسانه ها طرح کرده و گفته بود روز چهارشنبه تصمیم مهمی اتخاذ خواهد شد. رجب طیب اردوغان پس از نشست فوق العاده ی شورای امنیت ملی و کابینه در آنکارا تصمیم به برقراری وضعیت اضطراری را اعلام کرد. وی گفت وضعیت اضطراری به مدت سه ماه خواهد بود. اردوغان افزود: کودتای نافرجام «احتمالا هنوز خاتمه نیافته»، ممکن است «طرح های دیگری باشد» به همین دلیل برقراری وضعیت اضطراری ضروری است تا سریعا «همه عواملی که در کودتا نقش داشتند از بین برده شوند»
در شرایط برقراری حکومت اضطراری، اردوغان می تواند به تنهایی و بدون مداخله پارلمان هرگونه تصمیمی را اتخاذ و اجرای آن را به ارگان های دولتی، نظامی و غیر نظامی ابلاغ کند. در چنین وضعیتی اردوغان می تواند قانون اساسی و حقوق اساسی از جمله حق تجمع صنفی و سیاسی، فعالیت احزاب و آزادی مطبوعات را لغو و یا محدود سازد، دولت می تواند در سطح کشور ممنوعیت رفت و آمد اعمال کند و گردش اطلاع رسانی را رسما کنترل و اخبار و گزارش ها را سانسور کند.

از روز جمعه بعد از کودتای نافرجام تا به حال بیش از ٨۵۰۰ نفر دستگیر شده اند، نزدیک به ۵۰ هزار نفر از کارکنان دولتی بدون هیچ گونه محاکمه اخراج و از کار بر کنار شده اند. هزاران قاضی، دادستان، وکیل و بیش از ۱۵ هزار نفر از کارمندان وزارت آموزش و پروش هدف پاکسازی سازمان یافته قرار گرفته اند. خروج استادان و دانشمندان از کشور ممنوع اعلام شده و به همه استادانی که بنا به ماموریت و یا شرکت در سمینار در خارج از ترکیه به سر می برند ابلاغ شده فورا به کشور بازگردند.
اردوغان به هنگام اعلام وضعیت اضطراری گفت که کشورهای خارجی باید از دخالت در امور داخلی ترکیه پرهیز کنند و افزود: "این ملت حق تعیین سرنوشت خود را دارد."

اردوغان در گفتگو با شبکه خبری الجزیره فتح اله گولن را مسئول کودتای نافرجام خواند و گفت: این مشخص است که کودتاچیان از یک ذهن بالادستی مانند پنسیلوانیا فرمان گرفته‌اند. عدالت در حال اجرا است. همه‌ی مسائل آشکار خواهد شد. بازجویی‌ها ادامه دارد. در طول این بازجویی‌ها با اعترافات جالبی روبه‌رو شده‌ایم. یکی از افراد بازداشت‌شده اعتراف کرده است که ارتباط غیرمستقیمی با پنسیلوانیا داشته است. در بازجویی‌ها مشخص شده است که بسیاری از کودتاچیان به گولن وابسته بوده‌اند.

همزمان با تدارک حکومت نظامی به سبک اردوغان، نمایندگان وابسته به حزب عدالت و توسعه (آ.ک.پ) در پارلمان در حال رایزنی برای ایجاد تغییرات مطلوب اردوغان در قانون اساسی هستند. قانونی کردن صدور حکم اعدام برای مخالفان سیاسی و تغییر ساختار پارلمانی به ریاست جمهوری از جمله اولویت های کاری این نمایندگان است. 


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٣۰ تير ۱٣۹۵ -  ۲۰ ژوئيه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: