صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۱۱, جمعه

کارشناس ارشد سازمان ملل: کشورهای غربی تصمیم گرفته‌اند که پاکستان تجزیه شود
کارشناس ارشد سازمان ملل متحد گفت که کشورهای غربی، به ویژه امریکا تصمیم دارند تا پاکستان را تجزیه کنند.
این گفته در حالی مطرح می‌شود که در این اواخر انتقاد‌‎های زیادی در داخل امریکا برضد پاکستان ایجاد شده است.

وحید وحیدالله، کارشناس ارشد سازمان ملل متحد در امور کشورهای در حال جنگ، به تلویزیون یک گفت: "اداره‌ی اوباما در حالت تصمیم گیری است که این دست (پاکستان) را اگر قطع نکنند، خودشان از بین می‌رود."
وحیدالله افزود که منفعت‌های غرب با هراس‌‎افگنی، مواد مخدر و افراطیت تهدید می‌شود؛ بنابراین، آنان تصمیم گرفته‌اند که هر چی زودتر پاکستان تجزیه شود و تمام شرایط برای این کار آماده است.
او همچنان گفت که اگر پاکستان تجزیه نشود، هراس‌افگنی و افراطیت به تمام جهان گسترش خواهد یافت.
همزمان برخی از آگاهان باور دارند که امریکا راهبرد منزوی کردن پاکستان را روی‌ دست گرفته است.
نصر‌الله ستانکزی، استاد دانشگاه کابل، گفت: "اگر اقدام‌های خودسرانه، مداخله‌گرانه و تجاوزگرانه‌ی پاکستان در منطقه و جهان اداره شود، به نفع بشریت تمام خواهد شد."
افزون بر این برخی‌‎ از کارشناسان باور دارند که از طریق دلیل‌ها و شرط‌هایی که افغانان مطرح می‌کنند، سیاست فشار امریکا بر پاکستان افزایش می‌یابد.
مهدی منادی، استاد دانشگاه، گفت: "طرح مشکل‌‎هایی که پاکستان برای ما خلق کرده‌ است، دیپلوماسی امریکا را در برابر پاکستان فعال می‌سازد."
منادی افزود که پاکستانیان در طول چندین دهه به عنوان منبع هراس‌‎افگنی، نه تنها در افغانستان؛ بلکه کل جهان را ناامن کرده است.
بنابر آگاهان، تعلیق کمک‌های نظامی امریکا به پاکستان از سوی کنگره این کشور یکی از اقدام‌های جدی واشنگتن بر ضد اسلام آباد پنداشته می‌شود.
همچنان این کنگره ادامه‌ی کمک‌های نظامی به پاکستان را مشروط بر اقدام‌های عملی اسلام آباد بر ضد گروه‌های هراس افگن، به ویژه شبکه‌ی حقانی کرده است.
پیش از اینزلمی خلیل‌زاد، سفیر پیشین امریکا در کابل، گفته بود که امریکا باید راهبرد تازه‌ای برای انزوای کلی پاکستان را روی دست بگیرد.
خلیل‌زاد به روزنامه‌‎ی پی‌تی‌آی هندوستان گفته بود که پاکستان با دریافت حمایت‌های هنگفت مالی و نظامی امریکا، هنوز هم گروه‌های هراس‌افگن، به شمول شبکه‌ی حقانی را در افغانستان تمویل می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: