صدای امریکا

۱۳۹۵ تیر ۱۴, دوشنبه

یکشنبه ی خونین در بغداد
موج انفجارهای تروریستی ده ها نفر دیگر را کشت

• در دو انفجار تروریسی که در روز یکشنبه در بغداد پایتخت عراق روی داد، بنابه گزارش خبرگزاری ها دست کم ۲۰۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند ...

بعد از گروگانگیری در رستورانی در بنگلادش، و دورتر از آن در فرودگاهی در ترکیه، باز نوبت عراق و سپس عربستان رسید تا ده ها نفر دیگر در جریان اقدامات و انفجارات تروریستی جان خود را از دست بدهند.

آخرین مورد از این اقدامات انفجار انتحاری در نزدیکی کنسولگری آمریکا در جده عربستان بوده است. بنابر گزارش ها یک مهاجم انتحاری شب گذشته خود را در نزدیکی کنسولگری آمریکا در شهر بندری جده منفجر کرد. دو مامور امنیتی در این حادثه زخمی شدند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته است.
بنابر این گزارش، دو مامور امنیتی در این حادثه زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند. روزنامه "سبق" این حادثه را "یک بمب‌گذاری ناکام" نامیده است. به نوشته این روزنامه فرد انتخاری بمب خود را در داخل اتومبیل خود منفجر کرده است. حال آنکه گزارش‌‌های دیگر این عملیات تروریستی را به گونه دیگری بازتاب داده‌اند.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صبح دوشنبه اعلام کرد که کارکنان کنسولگری این کشور در جده در سلامت کامل هستند و وزارت خارجه در تلاش برای کسب اطلاع از جزئیات این حادثه است.
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته است. نیروهای امنیتی کنسولگری آمریکا را به محاصره خود درآورده و در حال بررسی حادثه هستند.

اگر این عملیات در جده بدون تلفات پایان یافت، در عراق اما ده ها نفر دیگر قربانی شده اند. یکشنبه ی خونین بغداد با ۵۰۰ کشته و زخمی رقم خورد. این روز، روزی روز خونین و پر تلفاتی در پایتخت عراق بود. در دو انفجار در بغداد که یکی از آنها در منطقه تجاری "الکراده" این شهر رخ داد بیش از ۲۰۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. در گزارش‌های روز دوشنبه (۱۴ تیر / ۴ ژوئیه) خبرگزاری‌ها تعداد کشته‌های انفجارهای روز یکشنبه بغداد ۲۱۳ تن اعلام شده است.
وزارت بهداشت عراق روز دوشنبه اعلام کرد که حال تعدادی از مصدومان انفجارهای یکشنبه وخیم است. بیشتر تلفات را انفجار در منطقه "الکراده" برجای گذشته است.
این انفجارها چند روزی پس از آزادسازی فلوجه رخ دادند، که نزدیک به دو سال در کنترل گروه "دولت اسلامی" (داعش) بود. این گروه مسئولیت انفجارهای عصر یکشنبه بغداد را بر عهده گرفته است. مقام‌های عراقی این انفجارها را "انتقام داعش" در برابر آزادسازی فلوجه می‌دانند.
نیروهای دولتی عراق در اواسط ماه گذشته (ژوئن) شهر فلوجه را از شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" پس گرفته‌اند. هنوز بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه در اشغال گروه "دولت اسلامی" است.
حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است. ساعتی پس از انفجار در منطقه "الکراده" عبادی برای بازدید از محل حادثه به آنجا رفت اما اهالی محل با سنگ و شیشه بطری به کاروان خودروی او حمله کردند. معترضان در شعارهای خود دولت عبادی و نیروهای امنیتی را به ناتوانی در تامین امنیت مردم متهم ‌کردند.

تدابیر جدید امنیتی
نخست‌وزیر عراق روز گذشته پس از بازدید از محل انفجارها دستور داد که نیروهای امنیتی دستگاه‌های کهنه و دستی کشف مواد منفجره در خودروها را کنار بگذارند و از دستگاه‌ها و سیستم‌های جدید برای این کار استفاده کنند.
گفته می‌شود که نیروهای امنیتی عراق در مواردی از بمب‌یاب‌هایی استفاده می‌کنند که تقلبی هستند و این دستگاه‌های تقلبی را یک بازرگان بریتانیایی شش پیش به دولت عراق فروخته است.
علاوه بر این به دستور عبادی از این پس نیروهای امنیتی در پست‌های بازرسی اجازه استفاده از تلفن‌های همراه را ندارند. هم‌چنین شناسایی هوایی برای کشف مقاصد تروریستی تقویت خواهد شد و پست‌های بازرسی از نو سازماندهی خواهند شد.
بنا به دستور نخست‌وزیر عراق کمربند امنیتی بغداد نیز با استفاده از امکانات وزارت دفاع و دیگر وزارتخانه‌ها تکمیل خواهد شد. حیدر عبادی در ارتباط با تقسیم و توزیع مسئولیت‌های امنیتی نیز دستوراتی صادر کرده است.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۴ تير ۱٣۹۵ -  ۴ ژوئيه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: