صدای امریکا

۱۳۹۵ مرداد ۱۴, پنجشنبه

ترامپ اوباما را به باج دادن به ایران متهم کرد

• ترامپ، با هشدار درباره "اتمی شدن ایران" پرداخت محرمانه ۴۰۰ میلیون دلار به «گروگان گیران» از طرف اوباما را محکوم کرده و آن را باج دهی رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی خود خواند ...

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با هشدار درباره "اتمی شدن ایران" پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به این کشور را محکوم و باراک اوباما، رئیس جمهوری، و هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی خود از حزب دموکرات را مسئول این "باج‌دهی" توصیف کرده است.

به گزارش بی بی سی ترامپ در توئیتر خود، با یادآوری اینکه هیلاری کلینتون گفته بود که زمینه مذاکره برای حل بحران هسته‌ای ایران در زمان وزارت خارجه او فراهم آمده بود، گفت: "وزیر خارجه بی‌کفایت ما، هیلاری کلینتون، کسی بود که گفتگو برای دادن ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران را آغاز کرد. شرم آور است!"
وی همچنین در گردهمایی طرفداران خود در دیتون بیچ، ایالت فلوریدا، با انتقاد از باراک اوباما گفت که "ما یک رئیس جمهوری داریم که نمی‌داند دنیا چه خبر است" و افزود: "ایران به یک قدرت تبدیل می‌شود و زودتر از آنکه فکرش را بکنید، اسلحه اتمی هم خواهد داشت."
روز سه‌شنبه این هفته، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرد که همزمان با آزادی چهار شهروند آمریکایی از زندان‌های ایران، ایالات متحده مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را به طور محرمانه به ایران انتقال داد. در ماه ژانویه سال جاری، مقامات جمهوری اسلامی جیسون رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری، چهار شهروند دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و ایرانی را از زندان آزاد کردند.
مقامات آمریکایی گفته‌اند که این مبلغ قسط اول از اصل و فرع پولی بوده که در زمان شاه ایران جهت خرید تسلیحات به بانک‌های آمریکایی سپرده شد و در پی گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده، دولت آمریکا آن را مسدود کرد. به گفته آنان مبلغ اصلی ۴۰۰ میلیون دلار بود که با بهره سی و چند ساله آن، به ۱.۷ میلیارد دلار بالغ می‌شود. دولت آمریکا هرگونه ارتباطی بین پرداخت این پول و آزادی آمریکاییان ایرانی تبار را تکذیب کرده است.
پرداخت این مبلغ با انتقاداتی از سوی جمهوریخواهان مخالف توافق هسته‌ای با ایران مواجه شده است. برخی از منتقدان گفته‌‌اند که پرداخت پول در ازای آزادی زندانیان می‌تواند سایر دولت‌ها و گروه‌های تندرو را نیز تشویق کند برای کسب پول، به گروگانگیری اتباع آمریکایی مبادرت کنند.
از جمله، سناتور جمهوریخواه مارک کرک در بیانیه‌ای گفته است که "حرف ما در ژانویه که انتقال ۱.۷ میلیارد دلار توسط دولت آمریکا به ایران، باج بود صحت داشته است." این عضو سنای آمریکا گفته است که "پرداخت باج به آدم‌ربایان" جان تعداد بیشتری از آمریکاییان را در معرض خطر قرار داد و "مماشات با ایران باعث شد تا آنان تعداد بیشتری اتباع آمریکایی، مانند سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی و رضا شاهینی را هم به شکلی غیرقانونی به گروگان بگیرند."
کرک گفته است که پرداخت پول به "آدم‌ربایان" باعث شد "آنان تعداد بیشتری از اتباع آمریکایی را به گروگان بگیرند." 

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۴ مرداد ۱٣۹۵ -  ۴ اوت ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: