صدای امریکا

۱۳۹۵ مرداد ۱۱, دوشنبه

تظاهرات بزرگ هواداران اردوغان در شهر کلن آلمان

• هواداران اردوغان روز یکشنبه در شهر کلن آلمان تظاهرات کردند. دولت ترکیه با شدت به عدم پخش تلویزیونی نطق اردوغان در این مراسم انتقاد کرده است. حدود ۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند ...
پلیس شهر کلن حدود دو ساعت پس از آغاز تظاهرات نخستین گزارش خود را در باره تجمع روز یکشنبه (۱۰ مرداد / ۳۱ ژوئیه) منتشر کرد. حدود ۸۰ راست گرای ناسیونالیست ترک با بیش از ۱۰۰ شهروند کرد تبار درگیر شدند. ماموران پلیس اما موفق شدند این دو گروه را از هم جدا کنند.

به گزارش دویچه وله، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه‌ی آلمان، روز شنبه (۹ مرداد / ۳۰ ژوئیه) در این رابطه از شهروندان آلمانی ترک‌تبار خواست در تحمل باورهای دیگران و مدارا با دگراندیشان بکوشند و "تشنج‌های سیاسی در ترکیه را به آلمان منتقل نکنند."

وزیر خارجه آلمان یادآور شد: «هیچ گروهی نباید از مخالفان نظر خود، زهرچشم بگیرد.» اشتاین‌مایر تاکید کرد که اعمال خشونت و عدم تحمل عقاید دیگران در آلمان جایی ندارد. او هشدار داد: «ما با این رفتار با قاطعیت روبرو خواهیم شد.»

جم اوزدمیر، رئیس ترک‌تبار و نماینده‌ی حزب سبزها در پارلمان آلمان، نیز در این رابطه از تلاش‌های ارعاب‌آمیز دولت ترکیه برای مقابله با دگراندیشان انتقاد کرد و گفت «طرفداران اردوغان که می‌خواهند از گروه‌های اپوزیسیون زهرچشم بگیرند، باید به شدت مجازات شوند.» او تاکید کرد که تظاهرات شهر کلن باید بر پایه‌ی نظم و قانون و نه در فضای رعب و وحشت برگزار شود.

هواداران اردوغان قبل از شروع تجمع امروز تاکید کردند که آنها تظاهراتی مسالمت‌آمیز خواهند داشت و اطلاع دادند که با شروع تظاهرات سرودهای ملی آلمان و ترکیه را خواهند خواند.

به گزارش پلیس آلمان در ایستگاه مرکزی قطار شهر کلن با شروع تظاهرات هواداران اردوغان، حدود ۲۰۰ تظاهرکننده راست‌گرا و چپ‌گرا نیز مقابل هم صف‌آرایی کرده‌ بودند. ماموران میان این دوگروه موضع گرفتند. پلیس شهر کلن با راه‌پیمایی راست‌گرایان مخالفت کرد و به آنها گفت فقط تجمع ایستاده آنها را می پذیرد.
تظاهرات گروه افراطی راست گرای طرفدار «ان. پی. دی»

هواداران اردوغان در نظر داشتند که صدا و تصویر او را به طور زنده در تظاهرات خود ببینند و بشنوند، اما دادگاهی با این اقدام آنها مخالفت کرد. گرچه دادگاه قانون اساسی آلمان نیز با این رای موافق بود، اما مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که دلیل این مخالفت را نمی‌فهمد.

وزیر امور اروپای ترکیه و همچنین سخنگوی اردوغان نیز مخالفت خود را با رای دادگاه اعلام کردند. ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان، در این باره گفت: «ممنوعیت پخش تلویزیونی علیه اصول دمکراتیک است و قابل قبول نیست.» او در ادامه گفت دولت ترکیه خواستار توضیح پذیرفتنی نهادهای آلمان در این باره هستند.

یورگن ماتیس، رئیس پلیس شهر کلن از شروع مسالمت‌آمیز تظاهرات شهر کلن اظهار خوشنودی کرد. او گفت به جز درگیری کوچکی که میان ملی‌گرایان ترک و کردهای این کشور در مرکز شهر رخ داد، حادثه دیگری گزارش نشده است.

تظاهرات طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ساعت سه بعدازظهر روز یکشنبه (۱۰ مرداد / ۳۱ ژوئیه) در شهر کلن آغاز شد. برنامه‌ریزان تخمین زده بودند که حدود ۵۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کنند. اما در شروع تظاهرات حدود ۱۰ هزار تظاهرکننده در منطقه دویتس این شهر گردآمده بودند. رفته رفته شمار شرکت کنندگان به حدود ۲۰ هزار نفر رسید. بسیاری از آنها پرچم ترکیه را در دست داشتند.

تجمع راست‌گرایان افراطی در بخش دیگری از شهر در جریان بود. پلیس شهر کلن اعلام کرده بود که ۲۷۰۰ مامور پلیس را برای برقراری نظم فعال کرده است. اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۰ مرداد ۱٣۹۵ -  ٣۱ ژوئيه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: