صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۹, جمعه

التیماتوم پنهان اتحادیه اروپا به افغانستان: 
۸۰ هزار پناهجوی دپورت شده را اگر نپذیری، کمک‌ها را از دست می‌دهی!
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، اتحادیه اروپا قصد دارد به دولت افغانستان اعلام کند در صورتیکه ۸۰ هزار پناه جوی بازگشت داده شده از اروپا را نپذیرد، کمک‌هایش به دولت افغانستان را کاهش دهد.

بر اساس یک یادداشت محرمانه فاش شده اتحادیه اروپا با علم به اینکه وضعیت امنیتی در افغانستان در حال بدتر شدن است می‌خواهد بخشی از کمک‌هایش را به پناهجویان افغانستانی اختصاص دهد.
این در حالی است که دولت وحدت ملی از اختلافات درونی رنج می‌برد و نتوانسته است اقتصاد کشور را توسعه دهد و فرصت‌های شغلی ایجاد کند و جوانان زیادی افغانستان را به مقصد کشورهای اروپایی در طی دو سال گذشته ترک کرده‌اند.
تا این لحظه از سال ۲۰۱۶ در حدود ۵ هزار پناهجوی افغانستانی به صورت داوطلبانه از اروپا به کشور بازگشته‌اند اما دولت افغانستان توان پذیرش ۸۰ هزار پناهجوی بازگشت داده شده از اروپا را ندارد.
تیمور شاران، کارشناس ارشد در گروه بین‌المللی بحران در افغانستان، می‌گوید این اقدام اتحادیه اروپا یک فشار بدون دلیل به دولت افغانستان است و این کشور ظرفیت پذیرش این تعداد پناهجوی دپورت شده را ندارد.
قابل ذکر است افغانستانیها دومین گروه بزرگ پناهجویان در اروپا را تشکیل می‌دهند و سال گذشته ۱۹۶ هزار و ۱۷۰ پناهجوی افغانستانی در کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی داده‌اند.
در نشست دو روزه بروکسل که در ۴ اکتبر برگزار می‌شود، انتظار می‌رود کشورهای کمک کننده وعده‌هایی که در کنفرانس توکیو در سال ۲۰۱۲ سپرده‌اند را تجدید کرده و سالیانه ۴ میلیارد دالر و تا سال ۲۰۲۰ به افغانستان کمک کنند.
این فشار اتحادیه اروپا به دولت افغانستان بخشی از استراتژی گسترده این اتحادیه مبنی بر کمک به کشورهای فقیر برای پذیرش پناهجویان خود می‌باشد.
کمک ۶ میلیارد دالری اتحادیه اروپا به ترکیه برای بازگرداندن پناهجویان و بهبود کنترل مرزی مثال خوبی از این استراتژی می‌باشد.
دیگر کشورهایی که قرار است در این استراتژی قرار گیرند اتیوپی، نیجریه، لبنان، لیبی و نیجر می‌باشند. اتحادیه اروپا قصد دارد با کشورهای اریتره و سودان که با جنایات حقوق بشری و جنگی متهم هستند نیز چنین معامله‌ای داشته باشد.
در مورد افغانستان اما کارشناسان امر هشدار می‌دهند که بازگرداندن پناهجویان به معنای فرستادن آنها به کام مرگ و فقر می‌باشد.
یکی از پناهجویان افغانستانی یوسف نام دارد و در سال ۲۰۱۱ از افغانستان به اروپا رفت. پدر یوسف در زمان حکومت کمونیستی در دهه ۱۹۸۰ پلیس بوده است. یوسف ۲۸ ساله که خود نیز یک کمونیست است توسط طالبان تهدید شده و نزدیک بود کشته شود.
یوسف ابتدا به روسیه می‌گریزد، در این کشور کتاب انجیل می‌خواند و به مخالفت با اسلام برمی‌خیزد.
وی می‌گوید داستانهای انجیل در مورد حضرت عیسی صادقانه و گیرنده‌اند.
در اوایل سال ۲۰۱۶ یوسف از روسیه عازم نروژ می‌شود و به طور رسمی دین خود را تغییر می‌دهد.
به تازگی اما یوسف از اروپا دیپورت شده است؛ مقامات نروژی داستان وی را باور نکردند. وی در ۱۹ دسامبر به کابل رسید و یک هفته پیش جرات بیرون آمدن از اتاق کرایه‌ای خود و بیرون آمدن برای قدم زدن را پیدا کرد.
یوسف می‌گوید زندگی در کابل بسیار سخت است؛ من با طالبان مشکل شخصی دارم اما در عین حال نگران دیگر شهروندان افغانستانی نیز هستم. در کابل مسیحی‌ها هیچ ارزشی ندارند.
شاران، کارشناس در مؤسسه بین‌المللی بحران، می‌گوید افغانستان به طور صد در صد امن نیست واین ایده اتحادیه اروپا که پناهجویان بازگشت داده شده می‌توانند در بخش‌های دیگر افغانستان زندگی کنند، همه‌جانبه و درست نیست.
وی تأکید می‌کند راه‌ها، مکان‌ها، شهرها و در کل ولایات افغانستان دیگر مثل گذشته امن نیست.
بر اساس آمار سازمان ملل در سال گذشته بیش از ۱۱ هزار نفر بر اثر حملات طالبان کشته یا زخمی شده‌اند و این رقم شوکه کننده است.
حملات و خشونت حتی در کابل افزایش یافته است. در ماه جولای بیش از ۸۰ نفر در یک حمله انتحاری کشته شدند و در حمله طالبان به دانشگاه آمریکایی افغانستان نیز ده‌ها دانشجو کشته و زخمی گردیدند.
حتی زندگی در شهرهایی که کمی امن هستند نیز ناممکن است چون کاری وجود ندارد.
شارن می‌افزاید بسیاری از پناهجویان قبل از رفتن به اروپا سالها در ایران و پاکستان زندگی کرده‌اند.
عبدالغفور، مدیر مؤسسه مشورت و حمایت از مهاجرین افغانستانی، می‌گوید بسیاری از پناهجویانی که از اروپا برگشت داده می‌شوند دوباره به ایران و پاکستان مهاجرت می‌کنند.
اتحادیه اروپا تاکنون به اطلاعات به بیرون درز کرده در مورد نقشه پنهانی فشار بر دولت افغانستان مبنی بر پذیرش ۸۰ هزار مهاجر اظهار نظر نکر ده است .

منبع - سایت آرایی

هیچ نظری موجود نیست: