صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۳, شنبه

نگرانی هند از برگزاری رزمایش مشترک پاکستان با روسیه
نخستین رزمایش مشترک نظامی پاکستان و روسیه در حالی امروز آغاز خواهد شد که دولت دهلی‌نو در پی تنش‌های اخیر با اسلام‌آباد نسبت به این همکاری ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ژنرال «عاصم سلیم باجوه» سخنگو و مدیر کل روابط عمومی داخلی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش کشورش، نخستین رزمایش مشترک نظامی با روسیه را فردا (شنبه) بمدت دو هفته آغاز خواهد کرد.
برخی رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند که این رزمایش مشترک موسوم به «دوستی2016» در مناطقی از ایالت «خیبرپختونخوا» در شمال غرب پاکستان و یا در ایالت «گیلگیت بلتستان» در نزدیکی مرز مورد مناقشه پاکستان و هند برگزار خواهد شد.
این رزمایش مشترک در حالی برگزار خواهد شد که تنشها بین هند و پاکستان بویژه در مورد منطقه کشمیر افزایش یافته است.
روز گذشته روزنامه اکسپرس نوشته بود که جنگنده‌های هندی در مرزهای مشترک با پاکستان به حالت آماده باش درآمده‌اند.
پروازهای مسافری پاکستان به هند نیز لغو شده است.
به نظر کارشناسان، افزایش تنشهای اخیر هند با پاکستان و گسترش روابط مسکو با اسلام‌آباد نگرانیهای جدی را برای مقامات دهلی‌نو بوجود آورده است.
پاکستان و روسیه که از سال‌های زیادی در دوران جنگ سرد با یکدیگر مخالف بودند اکنون علاوه بر همکاری در مسائل منطقه‌ای، دور جدیدی از همکاری‌ها را برای تقویت روابط نظامی و اقتصادی آغاز کرده‌اند.
هند در تحولات اخیر جنوب آسیا خود را به آمریکا و رژیم صهیونیستی نزدیک کرده است و پاکستان نیز برای افزایش همکاری با چین تلاش می‌کند.
این در حالی است که روسیه نیز به دلیل تنش با آمریکا و اروپا در مورد بحران «اوکراین» برای همکاری‌های بیشتر با پاکستان و چین تلاش می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: