صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۳, شنبه

حلب در آتش - صد بار بمباران در یک روز

• بمباران بخش‌های شرقی حلب که تحت کنترل شورشیان قرار دارد، قربانیان زیادی به جا گذاشته است. یک مقام نظامی سوری می‌گوید به زودی یک تهاجم زمینی نیز ‌آغاز خواهد شد ...
بمباران بخش‌های شرقی حلب که تحت کنترل شورشیان قرار دارد، قربانیان زیادی به جا گذاشته است. یک مقام نظامی سوری می‌گوید به زودی یک تهاجم زمینی نیز ‌آغاز خواهد شد.

به گزارش زمانه، شهر میلیونی حلب از پنجشنبه ۲۲ سپتامبر (اول مهر) زیر أتش بمب و گلوله قرار دارد. رویترز به نقل از مدیر یکی از بیمارستان‌های حلب نوشت اجساد شمارش شده تا شامگاه جمعه ۹۱ نفر است. قبلا خبرگزاری‌ها از ۷۰ کشته خبر داده بودند.
شورشیان سوری گفته‌اند که بمباران کنونی، سنگین‌ترین حمله به حلب در ماه‌های اخیر است. ارتش سوریه اعلام کرده که ماموریت‌های شناسایی مواضع ادامه دارد و به زودی عملیاتی زمینی نیز آغاز می‌شود. شاهدان عینی اما می‌گویند نفرات زمینی مدتی است در مسیر حلب در حال پیشروی هستند و ساختمان‌هایی را نیز گرفته‌اند.
یک کنشگر سوری به نام بهاء الحلبی، در شبکه تلویزیونی الحدث اعلام کرد که شرق حلب، روز جمعه نزدیک صد مرتبه بمباران شد و انواع سلاح‌ها از جمله بمب‌های فسفری و خوشه‌ای در این عملیات به کار گرفته شدند. الحلبی گفت ویرانی‌ها عظیم‌اند و برخی بمب‌ها گودال‌هایی به عمق پنج متر ایجاد کرده‌اند.
دولت سوریه پیش‌تر از سکنه غیرنظامی شرق حلب خواسته بود که منطقه را ترک کنند. بشار جعفری نماینده دمشق در سازمان ملل گفت تا پایان اکتبر هیچ گفت‌وگویی بر سر آتش بس و صلح انجام نخواهد شد.
به موازات حملات هوایی رژیم اسد به حلب، گردهمایی ویژه وزیران خارجه ۲۰ کشور در حاشیه هفتادویکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای توافق بر سر ‌آتش بس در سوریه بی‌نتیجه ماند.
وزیر خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر از روسیه خواست از نفوذش روی دولت اسد برای برقراری مجدد آنش بس استفاده کند. او خواستار پایان یافتن حملات نیروی هوایی سوریه شد و گفت در غیر اینصورت مسکو باید پاسخگو باشد.
روسیه همراه با ایران، از نزدیکترین متحدان رژیم اسد در جریان جنگ داخلی این کشور هستند.
وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد داده که یک محدوده پرواز ممنوع در سوریه برای مدتی معین برقرار شود تا بتوان کمکی به کاهش درگیری‌ها کرد. سازمان ملل امیدوار است از طریق گذرگاه کاستلو در مرز ترکیه دوباره به حلب دسترسی یابد و امدادرسانی کند.
ایران با منطقه ی پرواز ممنوع مخالفت کرده و آن را به نفع «تروریست ها» خوانده که از همه ی وسایل کشتار بجز هواپیماهای نظامی برخوردارند.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲ مهر ۱٣۹۵ -  ۲٣ سپتامبر ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: