صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۶, سه‌شنبه

وزیر امورخارجه ونزوئلا در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک:
آمریکا بزرگترین صادر کننده خشونت در جهان است
راشا تودی ( روسیه امروز )

ایرج واحدی پور

• دلسی رودریگز« Delcy Rodriguez » وزیر خارجه ونزوئلا در حالیکه در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک از مکانیسم قدرت جهانی بریکس (برزیل ، روسیه ، هند و چین) در ایجاد تعادل و موازنه در جهان دفاع می کرد اظهار داشت که :« سرمایه داری تولید کننده عمده خشونت و سیه روزی» است ...
ملت های امریکای لاتین ، ایالات متحده را با عنوان « نئوکلونیالیزم ( استعمارنو ) » در مجمع عمومی سازمان ملل معرفی کردند و در همین رابطه ونزوئلا واشنگتن را بزرگترین صادرکننده خشونت در جهان نامید ، بویژه اینکه امریکا ادعا می کند موانع رشد را با این روش و سیستم از سرراه بر می دارد . 

در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک ، اکوادور و نیکاراگوئه نیز در محکوم کردن امریکا به ونزوئلا پیوستند .

اتخاذ این موضع ، بویژه بر استثمار اقتصادی کشورهای جنوب به وسیله کشورهای شمال متمرکز بود . ایالات متحده با سابقه ایجاد ناآرامی و تغییر رژیم در کشورهای امریکای لاتین هدف این موضعگیری بود .

دلسی رودریگز« Delcy Rodriguez » وزیر خارجه ونزوئلا در حالی که در سخنان خود در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک از مکانیسم قدرت جهانی بریکس ( برزیل ، روسیه ، هند و چین ) در ایجاد تعادل و موازنه در جهان دفاع می کرد اظهار داشت که :« سرمایه داری تولید کننده عمده خشونت و سیه روزی» در جهان است .

خانم رودریگز که کشورش در معرض اغتشاش است توجه نمایندگان را به مخارج جنگ جلب کرد.

بنا به گزارش کانال تلویزیونی « تله سور » ( تلویزیون امریکای جنوبی ) وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت که « ایالات متحده بزرگترین صادرکننده خشونت در جهان است ، این کشور هشتصد پایگاه نظامی در جهان دارد . سرمایه داری بزرگترین مانع رشد خلقهاست و برای صلح مرگ آور است » .

خانم رودریگز برعلیه دخالت امریکا در سیاستهای ونزوئلا و بخصوص حمایت آن از حرکت اپوزیسیون برای برکناری رئیس جمهور نیکولاس مادورو« Nicolas Maduro » موضع گرفت .

وزیر خارجه ونزوئلا « عملیات کندور Condor » در سالهای هزارو نهصد هفتاد را یادآوری کرد که دیکتاتورهای دست راستی با حمایت امریکا دست به کشتارهای جمعی در کشورهای خود زدند که تا از نفوذ کمونیزم و اتحاد شوروی در میان مردم جلوگیری کنند.

در حالی که امریکا هیچگاه نقش خود را در این عملیات تائید نکرد ، سازمان سیا پذیرفت که درجریان قرارداشته و انتشارات و شهود فراوانی از نقش کلیدی سازمانی، مالی و فنی واشنگتن گزارش کرده اند .

خانم رودریگز کودتای جاری در بزریل را به یک « عملیات کندور جدید » تشبیه کرد و سپس به حمایت امریکا از اسرائیل اشاره کرد و افزود « اگرحقوق فلسطینها پذیرفته نشود صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت » .

دوروز قبل این کشور، امریکا را به جاسوسی در مورد گردهمائی کشورهای غیر متعهد متهم کرد . نیروی هوائی ونزوئلا اعلان کرد که دو هواپیمای امریکائی در نزدیکی جزیره مارگریتا در پرواز بودند و در محل دور میزدند و به نقل از ولادیمیرپادرینو لوپزVladimir Padrino Lopez وزیر دفاع ، طبیعتأ « اطلاعات جمع آوری می کردند و عملیات جاسوسی در مورد گردهمائی انجام می دادند » . او اضافه کرد که تنها در سال دوهزار و شانزده ، سی و دو مورد تجاوز به فضای هوائی ونزوئلا بوسیله امریکا صورت گرفته است .

موسیس هالسلوونس Moises Halleslevens معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز در مجمع عمومی سخنرانی کرد و تاکید کرد که کشورهای پیشرفته نسبت به کشورهائی که از نظر اقتصادی شرایط خوبی ندارند مسئولیتهائی دارند .

او گفت : جامعه بین المللی باید در برابر میلیونها انسان نیازمند، احساس مسئولیت کند، چیزی که هنوز یک رویاست. کشورهای پیشرفته باید یکبار و برای همیشه تعهد خودرا در کمک به رشد و توسعه اجرا کنند. او اضافه کرد بدون ریشه کن کردن استعمارنو، از استقلال حتی صحبت کردن نیز بی معنی است .

وزیر خارجه اکوادور گیام لانگ Guillaume Long نیز همین نظرات را ابراز داشت و بویژه با هالسلوونس در مورد رشد و توسعه هم آوا شد و اضافه کرد که : این موضوعی سیاسی است.

او اصرار داشت که یک سازمان بین المللی برای کنترل شرکتهای چندملیتی بوجود آید و امتیازات مالیاتی را حذف کند . لانگ اضافه کرد ما ایمان داریم که تضمین حقوق بشر با کاهش فقر و نابرابری دست در دست هم حرکت می کنند. 


 اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
دوشنبه  ۵ مهر ۱٣۹۵ -  ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶                  

هیچ نظری موجود نیست: