صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۲۳, جمعه

 9 هزار خانواده آواره و 1500 کشته و زخمی میراث 10 روز جنگ در قندوز

«کریمه صادقی» عضو شورای ولایتی قندوز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اعلام کرد: اکنون داروی کافی برای درمان زخمی‌ها در بیمارستان‌های قندوز وجود ندارد.
وی افزود: نیروهای دولتی مناطق مرکزی شهر را از وجود شبه‌نظامیان طالبان پاکسازی کرده‌اند، اما اکثر مناطق حومه شهر یا در کنترل طالبان است و یا درگیری در آن جریان دارد.

جنگ در حومه شهر ادامه دارد
صادقی خاطر نشان کرد: در مناطق «بالاحصار»، «بندر امام صاحب»، «زاخیل» و «سه درک» هم‌اکنون جنگ بین نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان جریان دارد.
وی در مورد اینکه چه زمانی شهر به صورت کامل پاکسازی خواهد شد، تصریح کرد: عملیات‌های نیروهای دولتی به کندی پیش برده شده و آنها قادر به تسریع این عملیات‌ها نیز نیستند، زیرا شبه‌نظامیان در منازل مسکونی وارد شده و از آنجا با نیروهای دولتی می‌جنگند.
این عضو شورای ولایتی قندوز تأکید کرد: شبه‌نظامیان منازلی را به سنگرهای خود تبدیل کرده‌اند که ساکنان آن نیز در آن منازل هستند،به همین دلیل اگر نیروهای دولتی این منازل را هدف قرار دهند، غیرنظامیان بی‌گناه کشته خواهند شد.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به قطع شدن کابل‌های برق در شهر در جریان درگیری‌ها، گفت: یک بخش از این کابل‌ها روز گذشته ترمیم شده که در نتیجه آن یک بخش شهر روشن شده است.
وی با بیان اینکه تمام کابل‌های برق قندوز در کنار مرکز برق در جریان روزهای درگیری آسیب دیده، گفت: اگر کار به صورت جدی و سریع پیش برده شود، احتمالاً تا یک هفته دیگر برق شهر دوباره وصل خواهد شد.
بیش از 9 هزار خانواده مهاجر داریم
کریمه صادقی با اشاره به مهاجرت گسترده شهروندان قندوز در جریان 10 روز جنگ، گفت: بیشتر از 3 هزار خانواده در تخار، 1500 خانواده در بدخشان، 3 خانواده در مزار شریف و 1500 خانواده دیگر نیز در کابل مهاجر شده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه اکنون ساکنان مناطق امن شهر قندوز اقدام به مهاجرت نمی‌کنند، تصریح کرد: یک بخشی از شهروندان هم‌اکنون در درگیری‌ها گیر کرده‌اند، اگر به آنها فرصتی داده شود تمام آنها به مناطق و ولایت‌های امن‌تر مهاجرت خواهند کرد.
این عضو شورای ولایتی در ادامه سخنان خود گفت: با تأمین امنیت نسبی در برخی مناطق شهر تمام مغازه‌ها و نانوایی‌ها باز نشده، اما در جریان روز گذشته برخی مغازه‌ها و نانوایی‌ها فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌اند.
وی همچنین گفت: شهرداری قندوز نیز اکنون روند پاک‌کاری شهر از وجود گلوله‌ها را آغاز کرده است.
1500 کشته و زخمی قندوزی‌ها در 10 روز جنگ
این نماینده مردم قندوز در شورای ولایتی در بخش دیگر سخنان خود از آمار تلفات غیرنظامیان در جریان 10 روز درگیری یاد کرد و افزود: تاکنون تنها در بیمارستان 400 خوابی قندوز بیشتر از 600 زخمی انتقال داده شده است.
وی تصریح کرد: اجساد بیشتر از 600 غیرنظامی دیگر نیز از جاده‌ها و کوچه‌های شهر تاکنون جمع‌آوری شده است.
این عضو شورای ولایتی قندوز تصریح کرد: بخشی دیگر از اجساد کشته و زخمی‌شدگان به دلیل ادامه درگیری‌ها در منازل مسکونی باقی مانده و با توجه به وضعیت اکنون می‌توان گفت که آمار کشته و زخمی‌های 10 روز نبرد در قندوز بیشتر از یک هزار و 500 نفر است.
برای درمان بیماران دارو نداریم
صادقی در بخش پایانی سخنان خود در مورد وضعیت بیماران قندوز گفت: بیمارستان قندوز هم‌اکنون در کنار سایر مشکلات، داروی کافی در اختیار ندارد که این مسئله سبب بروز مشکلاتی زیادی شده است.
وی از وزارت بهداشت افغانستان خواست تا هر چه زودتر به بیمارستان قندوز توجه کرده و داروی کافی برای درمان بیماران ارسال کند.
این در حالی است که بامداد روز (دوشنبه) هفته گذشته شبه‌نظامیان طالبان با هجوم از چندین طرف شهر توانستند در کمتر از یک روز تمام شهر قندوز را در کنترل خود درآورند، اما پس از آن نیروهای دولتی وارد اقدام شدند که در نتیجه اکنون مناطق مرکزی شهر از وجود طالبان پاکسازی و حومه شهر همچنین در کنترل طالبان است.
منبع : سایت آریایی

هیچ نظری موجود نیست: