صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۷, جمعه

داعش و پتانسیل بالای رشد در افغانستان
پیام آفتاب: استراتژی گروه تروریستی داعش بر ایجاد اختلافات مذهبی و فرقه ای استوار است و افغانستان دقیقا پتانسیل درگیری های فرقه ای را پیدا کرده است.
تشدید حملات گروه تروریستی داعش در افغانستان، موج جدیدی از نگرانی ها را در صحنه های داخلی و بین المللی ایجاد کرده است.

چند روز پیش اعضای این گروه با حمله پاسگاه های پلیس و نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار خبرساز شدند و روز گذشته نیز جنایتی هولناک در ولایت غور توسط این گروه تروریستی رقم خورد.
بیش از سی نفر از شهروندان ولایت غور که گفته می شود بیشتر آنان چوپان و دهقان بوده اند، در ولسوالی فیروزکوه این ولایت تیرباران شدند.
شمار قربانیان این جنایت از 23 نفر تا 33 نفر اعلام شده است. هرچند از سوی برخی منابع گفته می شود این جنایت توسط گروه طالبان انجام شده اما این گروه نه تنها این موضوع را رد، بلکه آن را محکوم نیز کرد.
قدرت نمایی این گروه تروریستی در کشور در حالی است که رییس جمهور غنی چندی قبل در سفر به جلال آباد گفته بود داعش را طی یک هفته نابود خواهند کرد! اکنون اما با گذشت چندین ماه، نه تنها ضربه ای به داعش وارد نشده بلکه این گروه دامنه فعالیت های مسلحانه خود را از ولایت ننگرهار به دیگر ولایات نیز افزایش داده است.
پیش از این گروه داعش تنها در ولایت شرقی ننگرهار فعالیت و تحرکات نظامی داشت؛ هرچند از موجودیت این گروه در شماری از ولایت های دیگر نیز سخن به میان آمده بود اما فعالیت نظامی آنها معمولا در محدوده ننگرهار خلاصه می شد. اکنون به نظر می رسد گروه داعش قصد دارد به تدریج پتانسیل خود را در تمام کشور آزاد کند که درگیری اخیر این گروه با نیروهای امنیتی در ولایت غور نیز در همین راستا برآورد می شود.
اگر تا پیش از این، گروه تروریستی داعش خطری بالقوه برای امنیت ملی افغانستان محسوب می شد اکنون می توان حضور این گروه تروریستی را خطری بالفعل خواند که در شرایط بحرانی کنونی می تواند شدیدترین بحران امنیتی کشور را رقم بزند.
جدی شدن حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان حتی می تواند پای دیگر کشورها را نیز به ماجرا بکشاند. هرچند اکنون نیز پای جامعه بین الملل چندان بیرون از افغانستان نیست! اما از آنجایی که داعش و طالبان تفاوت های بنیادین و استراتژیک با یکدیگر دارند، جامعه بین الملل حساسیت های بیشتری به تشدید فعالیت های داعش در افغانستان نشان خواهند داد. روسیه به طور مشخص حضور داعش در افغانستان را تهدیدی برای امنیت کشورهای آسیای میانه و در نهایت امنیت خود قلمداد می‌کند و این می تواند افغانستان را صحنه رویارویی های سیاسی و نظامی بیشتری در سال های آینده سازد.
از سوی دیگر متاسفانه باید اعتراف کرد بر خلاف آنچه جنرال «جان نیکلسون»، فرمانده نیروهای ناتو و آمریکایی در افغانستان اعلام کرده است، گروه تروریستی داعش روزنه های نفوذ زیادی در کشور دارد. اخیرا وی اعلام کرده بود که فعالیت و رفتار این گروه کاملا مخالف فرهنگ افغان ها است و این گروه نمی تواند نفوذ خود را در افغانستان گسترش دهد؛ اما این اظهار نظر درست به نظر نمی رسد زیرا استراتژی این گروه بر ایجاد اختلافات مذهبی و فرقه ای استوار است و افغانستان دقیقا پتانسیل درگیری های فرقه ای را پیدا کرده است.
در سال های اخیر تفکر بنیادگرایی و افراطی در کشور رشد قابل ملاحظه ای داشته و این نوع تفکر دقیقا همان ابزار کار گروه هایی مانند داعش است. استراتژی گروه داعش می تواند برای بسیاری از گروه های افراط گرا جذاب باشد و بدین ترتیب پروسه جذب نیروی داعش در افغانستان  به آسانی صورت خواهد گرفت.
متاسفانه باید اذعان کرد که افغانستان نه تنها مستعد درگیری های مذهبی است که اکنون زنگ خطر جنگ های قومیتی نیز نواخته شده است؛ لذا این سخن که داعش نمی تواند در افغانستان جای پا پیدا کند یا حرفی نسنجیده است و یا به خاطر کم اهمیت دادن حضور داعش در افغانستان می باشد.
تشدید فعالیت های نظامی داعش در کشور در حالی است که دولت برنامه ای مشخص برای مقابله با این بحران ندارد و تاکنون به صورت مقطعی با آن برخورد کرده است.
رویکرد جدی نگرفتن داعش از سوی دولت وحدت ملی می تواند برای جامعه افغانستان گران تمام شود زیرا اکنون به روشنی می توان خطر بالفعل این گروه تروریستی را احساس کرد؛ هرچند ظاهرا نزاع «عین» و «غین» و «دال» موضوعی جذب تر برای دولتمردان است!

منبع : سایت آریایی

هیچ نظری موجود نیست: