صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۱۰, شنبه

انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشر آلمانی از سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا

سازمان دفاع از حقوق پناهندگان آلمان و سازمان عفو بین الملل به مناسبت روز پناهندگان (۳۰ سپتامبر) سیاست اتحادیه اروپا در قبال پناهندگان و بستن توافق با کشورهایی که خود عامل پناهندگی هستند را شدیدا مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت"، سازمان دفاع از حقوق پناهندگان آلمان «Pro Asyl» و سازمان عفو بین الملل به اتحادیه اروپا درباره توافق پناهندگان با کشورهایی مانند مصر و سودان که اخیرا از طرف برخی مقامات اروپایی مطرح شده است هشدار دادند.
این دو سازمان حقوق بشری انتقاد شدیدی به سیاست پناهندگان اتحادیه اروپا وارد کردند.
"ویبکه یودیت"، از کارشناسان سیاست پناهندگی سازمان عفو بین الملل در آلمان در این باره اظهار داشت: کمیسیون اروپایی سعی می کند مسئولیت خود برای پناهندگان را همچنان به بیرون از مرزهای اروپایی منتقل کند.
این دو سازمان حقوق بشری به مناسبت روز پناهندگان در آلمان (30 سپتامبر) انتقاد  شدید خود به سیاست پناهندگان اتحادیه اروپا را وارد کردند.
سازمان عفو بین الملل این انتقاد را وارد کرد که اتحادیه اروپا همچنین با کشورهایی قرارداد می بندد که حتی خود انسان ها را سرکوب می کنند.
یودیت تصریح کرد که اتحادیه اروپا همچنین ابایی از این ندارد که با دولت هایی همکاری کند که خودشان نقض حقوق بشرهای شدیدی را مرتکب شده و به این ترتیب انسان ها را مجبور به فرار می کنند.
همچنین سازمان دفاع از حقوق پناهندگان آلمان نیز به رویکرد اتحادیه اروپا در قبال پناهندگان انتقاد سختی وارد کرده و "گونتر بورکهارت"، رئیس سازمان دفاع از حقوق پناهندگان آلمان موضع سیاستمداران اروپایی در قبال مسئله حقوق بشر را ریاکارانه دانست.
سران کشورهای اروپایی در نشست اخیر خود بستن توافق پناهندگان مشابه ترکیه با برخی کشورهای آفریقایی به منظور کاهش هجوم پناهندگان به اتحادیه اروپا را مد نظر قرار دادند. در بین کشورهای آفریقایی مد نظر اروپا مصر و سودان هم قرار دارند.
سازمان عفو بین الملل با اشاره به گزارش اخیر خود مبنی بر اینکه دولت سودان در این سال 30 بار سلاح های شیمیایی علیه مردم خود به کار برده است تاکید کرد که همان نیروهای امنیتی که برای فرار حدود 3.7 میلیون سودانی مسئول هستند حالا باید از این مسئله جلوگیری کنند که پناهندگان از طریق سودان به دریای مدیترانه دسترسی پیدا کنند.
یودیت از سازمان عفو بین الملل آلمان همچنین به شرایط بد حقوق بشر در مصر اشاره کرده و اظهار داشت: تنها در سال گذشته نیروهای امنیتی مصر حداقل 20 سودانی و یک دختر هشت ساله سوری را در مرزهای خود هدف گلوله قرار دادند.
وی همچنین توافق پناهندگان اتحدیه اروپا با ترکیه را غیر انسانی ارزیابی کرد.
بورکهارت نیز در این باره گفت: اینکه توافق پناهندگان با ترکیه را به عنوان اصل سیاست پناهندگی مشترک اروپایی به نمایش درآوریم یک تابو شکنی فاجعه آمیز است.
این سازمان های حقوق بشری همچنین این مسئله را با دید انتقادی می بینند که بسیاری از پناهندگان در آلمان دیگر از حمایت های کامل برخوردار نمی شوند و الحاق آن ها به خانواده هایشان سخت تر شده است. در همین حال تقریبا هفتاد درصد پناهندگان سوری و 30 درصد پناهندگان اریتره از حمایت های سوبسیدی برخوردار می شوند.


بورکهارت در این باره گفت: این خواست اعلام شده دولت آلمان بود که از پیوستن اعضای خانواده پناهندگان به آن ها جلوگیری کند.

منبع - سایت آریایی

هیچ نظری موجود نیست: