صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۳, دوشنبه

عملیات جنگی آزاد سازی موصل طولانی تر می شود

• نیروهای عراقی تا پنج کیلومتری شمال موصل پیشروی کرده‌اند اما با مین گذاری های وسیع در اطراف شهر، خطر استفاده ازگاز شیمیایی و جابجایی نیروهای داعش از طریق تونل، عملیات آزادسازی کندتر پیش می رود ...

با گذشت یک هفته از آغاز عملیات سرنوشت‌ساز موصل نیروهای عراقی در مرحله دوم عملیات خود تمرکز را بر شهرهای اطراف موصل گذاشته‌اند و در ۲۴ ساعت گذشته با آزادکردن چند شهر، از محور شرقی به دروازه‌های موصل رسیدند.

به گزارش ایسنا، نیروهای عراقی در همین راستا روز گذشته توانستند شهر قره قوش، مرکز شهرستان حمدانیه را که یک شهر مسیحی نشین است آزاد کنند. با آزادی قره قوش عملا باید شهرستان حمدانیه که با مرزهای شرقی شهر موصل تنها ۵ کیلومتر فاصله دارد را آزاد شده به حساب آورد.

شهر برطله در شرق موصل نیز توسط نیروهای پیشمرگ از کنترل داعشی‌ها خارج شده و نیروهای عراقی به شهر تلکیف نیز وارد شده‌اند. شهر بعشیقه اکنون در برنامه عملیاتی نیروهای عراقی قرار گرفته تا با کنترل بر آن یکی دیگر از شهرهای مهم اطراف موصل از کنترل داعش خارج شود.

برخی منابع عراقی نیز می‌گویند شهر برطله روز شنبه صحنه درگیری‌های جدید میان ارتش عراق و نیروهای داعش بوده است.

کریم سنجاری، وزیر داخلی اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با رویترز گفت: نیروهای مشترک با ورود به شهرستان حمدانیه به دروازه‌های شهر موصل رسیده‌اند. ما اکنونه در پنج کیلومتری موصل هستیم اما بعید است که عملیات خیلی زود پایان یابد.
وی گفت: نیروهای داعش که به نظر می‌رسد تعدادشان بین چهار تا هشت هزار تن باشد به دلیل اهمیت سبلیک موصل مقاومت سختی خواهند داشت.

سنجاری گفت: اگر داعش مقاومت سختی در موصل داشته باشد این جنگ بزرگ خواهد بود چرا که خیابان‌های مناطق وسیعی از موصل بسیار تنگ هستند و خودروها یا تانک‌ها نمی‌توانند در این مسیرها حرکت کنند برای همین جنگ تن به تن خواهد بود. اگر عملیات موصل موفق باشد در این صورت داعشی‌ها تنها رقه را خواهند داشت و در نتیجه به آنجا می‌روند.

وی گفت: عملیات موصل چه بسا طولانی‌تر از عملیات فلوجه و تکریت باشد چرا که شهر موصل شهری بزرگ است. نیروهای کرد تا به این لحظه ۲۰ روستا را آزاد کرده‌اند ارتش عراق نیز ۱۰ روستا را آزاد کرده است.


نیروهای عراقی که اخیرا عملیات موصل را در میان استقبال جامعه جهانی آغاز کردند، با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش پیشروی به سمت تلکیف را نیز آغاز کرده‌اند.

این نیروها روز شنبه وارد شهرستان حمدانیه شده و مقر فرمانداری آن را آزاد کردند.

یحیی رسول، سخنگوی عملیات مشترک عراق نیز اعلام کرد که نیروهای پلیس فدرال و پیشمرگ‌ها پیشروی چشمگیری در مناطق اطراف موصل داشته‌اند.

وی گفت که روستاهای هراره و الرصیف از چنگ داعش آزاد شده و نیروهای عراقی کنترل انبارهای سوخت وابسته به شرکت نفت شمال در نزدیکی منطقه فلیفل را در دست گرفته‌اند.

پیشمرگ‌ها نیز موفق شدند شهرک فلیفل در نزدیکی سد موصل را آزاد کنند.

از سوی دیگر منابع عراقی از ناکام گذاشتن سه حمله انتحاری داعش در منطقه الخوین واقع در جنوب موصل خبر دادند. در حمله جنگنده‌های ارتش عراق به اطراف موصل نیز "ابواسامه" والی این شهر و یکی از معاونان ابوبکر بغدادی، رهبر داعش کشته شد.

در پی حمله نیروهای داعش به یک کارخانه تولید گوگرد در شهر قیاره در نزدیکی موصل عراق موجب انتشار گاز سمی سولفور شد. به گفته یک مقام ارتش عراق دو غیر نظامی در اثر استنشاق گاز سمی جان باخته اند و نزدیک به هزار نفر نیز به بیمارستان مراجعه کرده اند که از این میان ۵۰۰ نفر دچار مشکل جدی تنفسی شده اند وهشت تن برای درمان به بیمارستان مجهز مخمور منتقل شدند.

درحالی که با گسترش دامنه ی عملیات نظامی برای آزادسازی موصل نگرانی نسبت به امنیت جانی بیش از یک و نیم میلیون تن ساکن شهر بیشتر می شود، اختلاف بین نیروهای درگیر عملیات بر سر اداره این شهر نه تنها فروکش نکرده بلکه طرف های ذینفع سرگرم آرایش موقعیت خود برای روز بعد از آزادی هستند.اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲ آبان ۱٣۹۵ -  ۲٣ اکتبر ۲۰۱۶                  

هیچ نظری موجود نیست: