صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۲, یکشنبه

بحران امنیتی شمال و مسکِّن های مقطعی
پیام آفتاب: ممکن است جنرال دوستم در شمال مناطق زیادی را به صورت نوبتی از وجود تروریست ها در فاصله های زمانی کوتاه مدت پاکسازی نماید اما نمی تواند تروریسم را با حضور کوتاه مدت خود نابود کند.


جنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهور مدتی است برای سرکوب طالبان به شمال کشور رفته و چنانچه خود او ادعا می کند، تا نابودی کامل تروریست ها در مناطق شمالی و تامین امنیت کامل این منطقه به کابل بر نمی گردد.
وی در دو هفته گذشته، خبرساز ترین چهره افغانستان بوده است؛ مدتی پیش گزارشاتی مبنی بر زخمی شدن دوستم در جبهه های نبرد علیه طالبان منتشر شد. این خبر با تایید عبدالله عبدالله حالت جدی به خود گرفت و سپس با واکنش تند اطرافیان دوستم مواجه گردید و تکذیب شد! همچنین دوستم در روزهای اخیر با اعلام این خبر که هزاران نیروی داعش بر اساس یک برنامه از پیش تنظیم شده قصد ورود به خاک افغانستان را دارند خبر ساز شد.
آنچه جنرال دوستم در روزهای اخیر بارها روی آن تاکید کرده است این است که وی ولایات شمالی کشور را کاملا از وجود تروریست ها پاکسازی می کند و تا برقراری امنیت کامل این مناطق به کابل بر نخواهد گشت. اما این ادعا تا چه اندازه می تواند واقعی و عملیاتی باشد؟ آیا مساله تامین امینت شمال کشور موضوعی سطحی است که با حضور یک یا دو ماهه معاون اول رئیس جمهور بتوان آن را حل و فصل کرد؟
اگرچه دوستم توانسته است در برخی مناطق پیشروی کرده و امنیت را برگرداند اما این پیشروی ها بیشتر شبیه مسکِن های مقطعی است تا راه حل های بنیادین و واقعی. حقیقت این است که مساله امنیت شمال کشور امری ریشه ای است که حل و فصل آن برنامه ای بلند مدت می طلبد؛ حضور مقطعی دوستم و پیشروی های بدون پشتوانه دردی از بحران شمال کشور را دوا نخواهد کرد و به نظر می رسد ادعای دوستم یک بلوف تبلیغاتی و رسانه ای است تا حرفی منطقی و عملیاتی.
جنرال دوستم ممکن است مانند سفرهای قبلی اش طالبان را از مناطقی در شمال کشور مجبور به عقب نشینی کند اما واقعیت های شمال و توجه روز افزون گروه های تروریستی به این مناطق نشان می دهد که مبارزه با گروه های تروریستی مستقر و فعال در شمال کشور کار آسان و کوتاه مدتی نیست. تجربه سفرهای قبلی دوستم به شمال افغانستان و جنگ با تروریسم نشان می دهد که حتی پیشرفت ها و دستاوردهای سفر و جنگ معاون اول ریاست‌جمهوری نیز پس از برگشت او محفوظ نخواهد ماند و همزمان با پیشروی او در مناطق بیشتر، مناطق قبلی دوباره به‌دست تروریست ها می افتند.
گروه های تروریستی برنامه های بلند مدتی در شمال کشور روی دست گرفته اند و در آن مناطق ریشه دوانده اند؛ طالبان و سایر گروه های تروریستی فعال در شمال کشور مانند گروه جندالله و تحریک اسلامی ازبکستان از چند سال قبل بدینسو فعالند و مناطق قابل توجهی را تحت اختیار دارند. موضوع ناامنی های شمال کشور، حساسیت های بین المللی و فرا ملی نیز پیدا کرده است و لذا حل این بحران، توجه ریشه ای و کار سیستمی و هماهنگ دولت را می طلبد؛ لذا فعالیت های کوتاه مدت دوستم فقط یک مانور نظامی است و نمی تواند به حل شدن ناامنی های شمال کشور بینجامد.
آنچه در این خصوص منطقی به نظر می رسد این است که اگر دولت عزمی راسخ برای تامین امنیت شمال کشور و نابودی گروه های تروریستی فعال در آن مناطق را دارد باید با طراحی برنامه ای بلند مدت و فعالیت های بنیادین در این زمینه اقدام کند. پاکسازی شمال از تروریستان مأموریتی نیست که دوستم از عهده آن در چند ماه بر آید. نابودی تروریسم در شمال نیاز به راهبردهای دراز مدت و بلند بردن توانایی و افزایش تجهیزات نیروهای امنیتی دارد که اکنون برای دولت افغانستان مقدور نیست.
معادله جنگ شمال بسیار پیچیده و سخت است و نمی توان طی یک یا دو هفته آن را حل نمود. گروه های تروریستی در هنگام جنگ جنگجویند و هنگام شکست مردم عادی و ملکی!
ممکن است جنرال دوستم در شمال مناطق زیادی را به صورت نوبتی از وجود تروریست ها در فاصله های زمانی کوتاه مدت پاکسازی نماید اما نمی تواند تروریسم را با حضور کوتاه مدت خود نابود کند 

منبع : سایت آریایی.

هیچ نظری موجود نیست: