صدای امریکا

۱۳۹۵ مهر ۱۹, دوشنبه

تعداد قربانیان به ۷۰۰ تن رسید
حمله ائتلاف سعودی به مراسم عزاداری در یمن

• بدنبال کشتار تازه ی عربستان در یمن، آمریکا اعلام کرد حمایت خود از ائتلاف جنگی عربستان را «بازبینی» می کند ...

تعداد قربانیان حمله هوایی روز شنبه جنگنده های سعودی به یک مراسم ختم در صنعا پایتخت یمن، به ۷۰۰ کشته و زخمی رسید.

ایرنا به نقل از شبکه خبری المیادین گزارش داد، احتمال افزایش قربانیان این حادثه وجود دارد.
جنگنده های ائتلاف سعودی عصر شنبه در تازه ترین جنایت خود مراسم عزاداری پدر وزیر کشور یمن در صنعا را بمباران کردند که بر اساس آمار اولیه، بیش از ۱۵۰ شهروند یمنی کشته یا زخمی شدند.
به گزارش المیادین، عبد القادر هلال شهردار صنعا نیز در جریان این حملات کشته شد.
همچنین امداد رسان ها در حین انتقال قربانیان به بیمارستان دو بار مورد هدف جنگنده های سعودی قرار گرفتند.
این جنایت تنها یک روز پس از برگزاری اولین سالگرد جنایت منطقه سنبان انجام شد که در جریان آن بمب افکن های سعودی یک مراسم عروسی را در شهر سنبان در استان ذمار یمن بمباران کردند که در اثر آن بیش از ۱۱۵ غیرنظامی کشته یا زخمی شدند. بیشتر قربانیان این حادثه زن و کودک بودند.
بر اساس این گزارش، بیمارستان های صنعاء درخواست اهدای خون برای کمک به مجروحان این حملات کردند.
تمیم الشامی سخنگوی رسمی وزارت بهداشت یمن پیشتر اعلام کرده بود که در آمار اولیه این جنایت، ۱۴۰ یمنی در این حمله کشته یا زخمی شده اند.

آمریکا حمایت از ائتلاف عربستان در یمن را بازبینی می‌کند
یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که در واکنش به حمله مرگبار به یک مجلس ترحیم در صنعا، این کشور "حمایت شدیدا کاهش یافته" خود از عربستان سعودی را "فورا" بازبینی می‌کند.
ند پرایس‌، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ساعاتی پس از حمله هوایی در صنعا گفت که "ایالات متحده هر چند به عربستان سعودی برای دفاع از تمامیت ارضی خود کمک می‌کند، اما با این حال آمریکا همچنان به ابراز نگرانی جدی در مورد جنگ یمن و چگونگی روند آن ادامه خواهد داد."
پرایس اضافه کرد که همکاری امنیتی واشنگتن با ریاض به معنای "یک چک سفید امضا" نیست و آمریکا با توجه به حادثه اخیر در صنعا و دیگر حوادث مشابه که به تازگی رخ داده‌اند، "تصمیم گرفته تا همکاری‌های خود با عربستان سعودی را که حمایت از آنها در حال حاضر هم به شدت کاهش یافته، تحت بازبینی فوری قرار دهد."
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا خاطرنشان کرد: «ما آماده‌ایم تا پشتیبانی‌مان را طوری تنظیم کنیم که همراستا با اصول ایالات متحده، ارزش‌ها و منافع آمریکا قرار بگیرند؛ از جمله دستیابی به پایانی فوری و بادوام برای درگیری‌های تراژیک یمن.»

تقاضا برای تحقیقات "فوری و بی‌طرفانه"
حمله روز شنبه در صنعا یکی از خونین‌ترین حملاتی بود که از آغاز عملیات ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن رخ داد.
جیمی مک‌گلدریک، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن گفته است که امدادگران از این حمله "شوکه و خشمگین" شده‌اند. او خواستار تحقیقات فوری در رابطه با حمله روز شنبه شده و تأکید کرد که جامعه جهانی باید برای تضمین محافظت از غیرنظامیان در یمن فشار بیشتری وارد کند.
استفان اوبراین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و امدادرسانی نیز خواستار تحقیقات فوری و "بی‌طرفانه" در مورد این حمله شده و گفت: «این حمله وحشتناک و فجیع بی‌اعتنایی مطلق نسبت به زندگی انسان‌ها را به نمایش گذاشت.»
سپتامبر سال گذشته نیز حمله هوایی به یک مراسم عروسی در نزدیکی شهر مخا منجر به کشته شدن دستکم ۱۳۱ تن شد. در آن زمان نیز نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان دست داشتن در این حمله را رد کردند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٨ مهر ۱٣۹۵ -  ۹ اکتبر ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: