صدای امریکا

۱۳۹۵ آذر ۵, جمعه

پارلمان اروپا به قطعنامه تعلیق مذاکرات با ترکیه رأی داد
اخراج هزاران نفر در ارتباط با پ‌کاکا از ادارات دولتی ترکیه

• بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر از کارمندان و کارگران به اتهام ارتباط با شبه‌نظامیان کرد پ‌کاکا از ادارات دولتی این کشور اخراج شده‌اند ...

وزیر کار ترکیه اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر از کارمندان و کارگران به اتهام ارتباط با شبه‌نظامیان کرد پ‌کاکا از ادارات دولتی این کشور اخراج شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مهمت موذین‌اوغلو، وزیر کار، این آمار را روز چهارشنبه، سوم آذر، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان بدون ذکر جزئیات ارائه کرده و مشخص نیست که این تعداد نفرات به تازگی اخراج شده‌اند یا به تدریج در ماه‌های اخیر.
دولت ترکیه از زمان کودتای نافرجام در این کشور که اواخر تیرماه گذشته رخ داد، دست به پاکسازی‌های گسترده‌ای در دانشگاه‌ها، ارتش و ادارات دولتی زده است.
آخرین آمار از پاکسازی‌ها شمار نفرات تعلیق شده یا اخراجی را ۱۲۵ هزار نفر عنوان می‌کند.
رویترز می‌نویسد که نتوانسته دریابد این ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر جزو همان آمار ۱۲۵ هزار نفری است یا نه.
در این حال حزب حاکم ترکیه درصدد برگزاری رفراندومی است که ادامه ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان را تا سال ۲۰۲۹ میلادی ممکن می‌کند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد به نقل از برخی مقامات ترکیه که آخرین پیش‌نویس لایحه دولت در رابطه با گسترش اختیارات رئیس جمهور را دیده‌اند، نوشت که طبق این لایحه اگر نتیجه رفراندوم مثبت باشد، رجب طیب اردوغان می‌تواند سرپرستی قوه مجریه را برعهده بگیرد، تا سال ۲۰۱۹ که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.
بر اساس قانون اساسی کنونی ترکیه که ریاست جمهوری اردوغان را به دو دوره محدود می‌سازد، وی در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ تنها می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ در این سمت باشد، اما در صورتی که وی سرپرستی قوه مجریه را برعهده بگیرد، همه چیز از نو شروع می‌شود و او بخت این را پیدا می‌کند که تا سال ۲۰۲۹ رئیس جمهور ترکیه باقی بماند.

پارلمان اروپا به قطعنامه تعلیق مذاکرات با ترکیه رأی داد
در همین حال پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر با اکثریت بالا به تعلیق مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا رأی داد. این قطعنامه در واکنش به رفتار رهبری ترکیه پس از کودتای نافرجام ژوئیه علیه کارمندان دولت، رسانه‌ها و مخالفان تصویب شد.
مذاکرات درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ بین دو طرف آغاز شد و از مدت‌ها پیش با بن‌بست روبه‌رو شده است.

به گزارش زمانه، مذاکرات درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ بین دو طرف آغاز شد و از مدت‌ها پیش با بن‌بست روبه‌رو شده است.
به‌گزارش رویترز، ۴۷۹ تن از ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا به این قطعنامه رأی مثبت دادند. با این حال این قطعنامه برای کمیسیون اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا الزام‌آور نیست.
قطعنامه پارلمان اروپا همچنین ترکیه را «شریک مهم» خود دانسته و همزمان گفته است در یک مشارکت، دو طرف باید تمایل به همکاری مشترک داشته باشند.
قطعنامه افزوده است که در حال حاضر ترکیه این تمایل را نشان نمی دهد، زیرا اقدامات دولت، هر چه بیشتر «از راه و مسیر اروپا» فاصله می‌گیرد.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این از باز بودن دریچه‌های گفت‌وگو با ترکیه سخن گفته بود. در میان اعضای اتحادیه اروپا نیز ملاحظه در این زمینه غالب است. اما برعکس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه کمتر ژست دیپلماتیک نشان داده است.
اردوغان پیش از آن‌که نمایندگان پارلمان اروپا در مورد این قطعنامه تصمیم‌گیری کنند روز گذشته چهارشنبه ۲۳ نوامبر در استانبول گفته بود: «من به همه جهان اعلام می‌کنم: مهم نیست که نتیجه [طرح این قطعنامه] چه خواهد شد، این تصمیم‌گیری هیچ ارزش برای ما ندارد.»
مذاکرات درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ بین دو طرف آغاز شد و از مدت‌ها پیش با بن‌بست روبه‌رو شده است. اردوغان در نظر دارد تا سال آینده یک همه‌پرسی در مورد ادامه مذاکرات با اتحادیه اروپا برگزار کند. در مقابل اتحادیه اروپا نیز تهدید کرده است که در صورت احیای مجازات اعدام در ترکیه مذاکرات را قطع خواهد کرد.    

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
پنج‌شنبه  ۴ آذر ۱٣۹۵ -  ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶           

هیچ نظری موجود نیست: