صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۱۳, پنجشنبه

نگرانی واشنگتن از آغاز تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

مجله آمریکایی در گزارشی نوشت که دادگاه لاهه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تحقیقات جامعی در مورد جنایات جنگی این کشور در افغانستان را آغاز می‌کند که مقامات واشنگتن را به لاهه کشاند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دادگاه بین‌المللی کیفری (لاهه) بررسی جامعی از جرایم جنگی احتمالی در افغانستان به ویژه جرایم نیروهای آمریکایی در این کشور را آغاز می‌کند.
مجله آمریکایی «فارین پالسی» گزارش داد که منابع متعدد خبر می‌دهند که «فاتو بنسودا» دادستان کل لاهه، در هفته‌های آینده قرار است تحقیقات جامعی درباره جنایات جنگی و جنایات انسانی احتمالی نیروهای آمریکایی در افغانستان آغاز کند.
مجله افزود: این تحقیقات قرار است پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و قبل از پایان سال جاری میلادی آغاز شود.
به گزارش فارین پالسی، این اولین تحقیقات دادگاه لاهه است که عملکرد آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد و تنش‌ها با واشنگتن نیز احتمال می‌رود.
این در حالی است که مقامات آمریکایی اخیرا به لاهه سفر کردند و در خصوص محورهای این تحقیقات ابراز نگرانی کردند.
دادگاه لاهه بارها در خصوص سوءاستفاده و آزار زندانیان افغان توسط نیروهای آمریکایی بین سال‌های 2003 تا 2005 میلادی موضع‌گیری کرد که به درستی توسط واشنگتن رسیدگی نشد.
به احتمال فراوان، بنسودا در خصوص حملات هوایی آمریکا به ساختمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز تحقیقات بیشتری خواهد کرد.
مجله آمریکایی نوشت که هنوز مشخص نیست که دادستان لاهه پس از انجام تحقیقات، مجرمین احتمالی آمریکایی را به دادگاه خواهد کشاند یا خیر.
دادگاه لاهه برای اثبات جرایم آمریکایی‌ها، «بنسودا» باید ارتباطی بین جنگ در افغانستان و سیاست‌های زندانی کردن آمریکا کشف کند که کار ساده‌ای نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که آمریکا بارها چندین زندانی را از دیگر نقاط جهان به افغانستان انتقال داده است.
گزارش فارین پالسی می‌افزاید که روابط آمریکا با دادگاه لاهه که در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش دچار تنش شده بود، در سال‌های اخیر بسیار دوستانه شد. اگرچه براساس قانون آمریکا، کمک مستقیم به دادگاه لاهه هنوز ممنوع است اما مقامات واشنگتن انتقال پرونده‌های چندین متهم به این دادگاه را تسهیل کردند و به دنبال کمک به لاهه به شیوه‌های دیگر هستند.
این در حالی است که این تحقیقات جامع لاهه چالش‌هایی برای دولت آینده آمریکا برای اتخاذ سیاست در قبال دادگاه لاهه را به وجود خواهد آورد.

منبع : سایت آریایی

هیچ نظری موجود نیست: