صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۲۰, پنجشنبه

واکنش ها به پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا

• پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، با واکنش منفی اروپا و پیام تبریک ولادیمیر پوتین روبرو شده است. روز گذشته دموکرات ها هم ریاست جمهوری و هم هر دو مجلس آمریکا را باختند ...
به دنبال هشت سال ریاست جمهوری اوباما، حزب دموکرات در انتخابات روز سه شنبه ی آمریکا به سختی شکست خورد و دونالد ترامپ و جمهوری خواهان موفق شدند علاوه بر راه یابی مجدد به کاخ سفید، در هر دو مجلس سنا و کنگره به اکثریت برسند.
در حالی که هنوز نتایج شمارش آرا در چهار آیالت اعلام نشده است، دونالد ترامپ به ۲۷٨ رای الکترال دست یافته است. او برای پیروزی به ۲۷۰ رای احتیاج داشته است. هیلاری کلینتون از حزب دموکرات ۲۱٨ رای به دست آورده است.

جمهوریخواهان مجلس نمایندگان را بردند
شبکه های خبری اعلام کردند جمهوری خواهان بار دیگر موفق به کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا شدند.
انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا همزمان با دو انتخابات ریاست جمهوری و سنا برگزار شد. جمهوریخواهان موفق به کسب دستکم ۲۱٨ کرسی از ۴٣۵ کرسی مجلس نمایندگان شدند. ترکیب فعلی مجلس نمایندگان آمریکا را ۲۴۷ جمهوریخواه و ۱٨٨ دمکرات تشکیل می دهند.

سنا در کنترل جمهوریخواهان باقی ماند
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: در انتخابات کنگره ۱۱۵ ام آمریکا ،جمهوریخواهان با کسب ۵۱ کرسی از ۱۰۰ کرسی ، به صورت رسمی اکثریت سنا را نیز در اختیار گرفتند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از آسوشیتدپرس، پس از پیروزی جمهوریخواهان در ایالات میسوری و آلاسکا تعداد کرسیهای آنها در سنا ۵۱ و تعداد کرسیهای دمکراتها به ۴۷ رسید.

رئیس جمهور همه ی آمریکایی ها
دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در نطق پیروزی خود گفت: من رئیس جمهوری تمام آمریکایی ها خواهم بود و از کسانی هم که از من حمایت نکردند برای کمک به کشور راهنمایی خواهم خواست.
به گزارش ایرنا، ترامپ در این سخنان که از شبکه های تلویزیونی آمریکا از جمله شبکه تلویزیونی سی ان ان پس از اعلام پیروزی اش، بصورت زنده پخش می شد، افزود: لحظاتی پیش تماسی از هیلاری کلینتون داشتم و او به همه ما تبریک گفت و من نیز به او که کارزار سختی انجام داد، تبریک می گویم.
خانواده ترامپ و معاونش «مایک پنس» هنگام این سخنرانی که نخستین سخنان پس از اعلام پیروزی بود، او را همراهی می کردند که ترامپ از خانواده اش، خویشاوندانش و نیز همه هوادارانش قدردانی کرد.
او در این سخنرانی که در ستاد انتخاباتی اش در نیویورک برگزار شد، از هوادارانش به دلیل اینکه ساعت ها منتظر مانده بودند، نیز عذرخواهی کرد.
برنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گفت: 'هیلاری مدتی طولانی در این رقابت ها جنگید و باید از خدماتش به کشور تقدیر کرد.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا ادامه داد: 'من رئیس جمهوری تمام آمریکایی ها خواهم بود و این برای من بسیار مهم است و از اندک کسانی نیز که از من حمایت نکردند، برای کمک به کشور راهنمایی خواهم خواست.'
ترامپ گفت: اکنون زمان متحد شدن دمکرات ها، جمهوریخواهان و مستقل ها در سراسر کشور است و من می گویم اکنون زمان به هم پیوستن به عنوان یک ملت واحد است.
وی اضافه کرد: کارزار ما جنبشی متشکل از زنان و مردان سخت کوشی است که کشورشان را دوست دارند و خواهان آینده ای بهتر و روشن برای خود و خانواده اشان هستند، که خواهان خدمت دولت به مردمش هستند. ما در کنار هم به بازسازی آمریکا خواهیم پرداخت و از ظرفیت های عظیم کشور استفاده خواهیم کرد.
وی همچنین وعده بازسازی زیرساخت های آمریکا و اشتغال مردم و حمایت از کهنه سربازان و استفاده از استعدادهای مردم را داد تا بتواند رشد کشور را دو برابر کند.
ترامپ افزود: 'آمریکا دیگر به چیزی کمتر از بهترین ها قناعت نخواهد کرد و با تمام کشورها توافق های منصفانه خواهیم داشت و بنای ما بر مشارکت خواهد بود.'
وی تصریح کرد: 'به جامعه جهانی می گویم درحالی که همواره منافع آمریکا در اولویت نخست قرار دارد اما با همه افراد و ملت ها عادلانه رفتار می کنیم؛ خصومت نه، بلکه زمینه های مشترک؛ مناقشه نه، بلکه مشارکت.'
برنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گفت: 'انتخابات تمام شد و کار ما شروع شد. من عاشق این کشور هستم.'

واکنش های جهانی
پوتین برای ترامپ پیام تبریک فرستاد
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بلافاصله پس از پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ارسال یک پیام به وی تبریک گفت.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری روسیه در پیام خود بر اهمیت بازسازی روابط این کشور و آمریکا تاکید کرده است.
پوتین ابراز امیدواری کرده است که همکاری های پیش روی مسکو و واشنگتن به خروج روابط دو کشور از شرایط بحرانی کنونی، حل مسائل مهم بین المللی و حذف تهدیدهای امنیتی جهان منجر شود.
رئیس جمهوری روسیه همچنین با آرزوی موفقیت برای ترامپ در مسئولیت ریاست جمهوری آمریکا، نوشته است: مسکو اطمینان دارد که برقراری گفت وگوها و روابط سازنده با واشنگتن براساس اصول برابری، احترام متقابل و توجه به منافع یکدیگر به نفع مردم دو کشور و جامعه جهانی است
ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه ۲۵ مهرماه در سازمان ملل اعلام کرده بود: روابط مسکو و واشنگتن به پایین ترین سطح و دوره جنگ سرد رسیده و وضع کلی بسیار بد و بدترین از سال ۱۹۷٣ (شوروی) است.

واکنش چین به پیروزی ترامپ
چین در اولین واکنش به پیروزی دونالد ترامپ جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که همه تحولات مرتبط را از نزدیک دنبال می کند.
«لو کانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پکن بدون اینکه تبریکی به رئیس جمهوری جدید آمریکا گفته شده باشد، خاطرنشان کرد که تلاش ها باید بر پیشبرد سالم روابط متمرکز باشد.
وی در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی گفت که چین با دولت جدید آمریکا برای پیشبرد مناسبات در فرایندی سالم، با ثبات و پایدار تلاش خواهد کرد.
او اضافه کرد که تحولات در آمریکا و فرایند تحکیم مناسبات میان دو کشور باید به شکلی باشد که برای هر دو طرف و ملت های چین و‌ آمریکا مفید فایده قرار گیرد.
پیشتر اعلام شده بود که ترامپ در آسیای شرقی و جنوب شرقی از کمترین حمایت ها برخوردار است و ژاپن، اندونزی، مالزی و کره جنوبی دیدگاه خوبی نسبت به وی ندارند اما در چین او از محبوبیت بالاتری نسبت به کشورهای دیگر برخوردار است.

رئیس پارلمان اروپا: همکاری با ترامپ «دشوارتر» خواهد بود
«مارتین شولتز» رئیس پارلمان اروپا در واکنش به پیروزی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان گفت: پیروزی ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا کار را برای همکاری اتحادیه اروپا با آمریکا «دشوارتر» خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شولتز روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو «یوروپ ۱»، اظهار داشت: همکاری با ترامپ بسیار سخت تر از دولت های قبلی آمریکا خواهد بود اما وی رئیس جمهوری است که به صورت آزادانه و بر اساس دمکراسی انتخاب شده است.
وی با این حال گفت: ما باید به رئیس جمهوری آینده آمریکا احترام بگذاریم و امیدوارم که بتوانیم راهی را برای همکاری پیدا کنیم.
روزنامه اکسپرس انگلیس نیز در گزارشی درباره واکنش شولتز نوشت: ترامپ سال گذشته با حمایت از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و دعوت از «نایجل فاراژ» دشمن سرسخت شولتز به آمریکا، اتحادیه اروپا را نادیده گرفت.
اتحادیه اروپا در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» روابطی نزدیک با آمریکا داشته و یکی از شرکای اصلی این کشور محسوب می شود.

حمایت های روسای دولت های آلمان و فرانسه از کلینتون، پیش از اعلام نتایج
پیش از اعلام نتایج، صدر اعظم آلمان در نشست خبری مشترک با نخست وزیر نروژ، بطور ضمنی از هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات آمریکا حمایت کرده بود.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس انفو، آنگلا مرکل گفته بود: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حال برگزاری است و امروز، روز بزرگی برای دمکراسی است و در واقع می توان گفت که روز انتخابی بزرگ برای مردم آمریکا است.
'رای دهندگان آمریکایی، چه زن و چه مرد، امروز برای انتخابی بزرگ پای صندوق های رای می روند و ما با هیجان در انتظار نتیجه این انتخابات هستیم.'
وی در ادامه بطور ضمنی از هیلاری کلینتون حمایت کرد و گفت: نتیجه انتخابات آمریکا هر چه باشد ما به آن احترام می گذاریم. پیروزی احتمالی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گامی رو به جلو در ایجاد توازن جنسیتی در پست ها و مناصب جهانی است.
در این نشست خبری، ارنا زولبرگ نخست وزیر نروژ نیز درباره پیروزی احتمالی هیلاری کلینتون گفت: این موضوع (پیروزی احتمالی هیلاری کلینتون) برای بسیاری از زنان جوان، الهام بخش است که عرصه سیاست را تنها عرصه ای مردانه و متعلق به مردان نبینند.
فرانسوآ اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز همزمان با آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تلویحا از نامزد دمکرات ها حمایت کرد.
اولاند گفت: به مردم آمریکا اطمینان دارم که مطابق با ارزش هایشان دست به انتخاب می زنند.
وی گفت: اطمینان دارم که مردم آمریکا می دانند کدام گزینه بیشتر با ارزش ها، اصول، آزادی و روابط کشورشان با فرانسه و اروپا تناسب دارد.
رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در کنفرانسی پیش بینی کرده بود که یک زن رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد.
در فرانسه ماری لوپن پیش از اعلام رسمی پیروزی دونالد ترامپ برای او پیام فرستاد و به او تبریک گفت.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۹ آبان ۱٣۹۵ -  ۹ نوامبر ۲۰۱۶


هیچ نظری موجود نیست: