صدای امریکا

۱۳۹۵ آبان ۲۹, شنبه

بازگرداندن پناهجویان افغان از آلمان براساس تفاهمنامه کابل - برلین است

سفیر افغانستان در برلین ضمن تأیید اخراج پناهجویان افغان توسط دولت آلمان گفت که بازگرداندن پناهجویان براساس توافق دو کشور انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «حمید صدیق» سفیر افغانستان در برلین ضمن تأیید بازگرداندن پناهجویان افغان توسط دولت آلمان  اعلام کرد: این پناهجویان براساس تفاهم میان حکومت‌ افغانستان و آلمان بازگردانده خواهند شد اما تاریخ آغاز این روند هنوز به صورت دقیق مشخص نیست.
وی به رادیو آزادی گفت: باتوجه به تفاهمی که در گذشته میان دولت آلمان و افغانستان به امضا رسیده بود، قرار بود که تعدادی از پناهجویانی که روند پناهندگی به سرانجام نرسد و به عنوان پناهنده شناخته نشوند، به کشورشان بازگردانده می‌شوند.
براساس بیانیه حکومت آلمان، انتظار می‌رود که برخی از این پناهجویان داوطلبانه و برخی دیگر به اجبار به کشورشان بازگردانده خواهند شد.
روزنامه «نوین اوسنابروکر سایتونگ» خبر داد که دولت آلمان تصمیم دارد تا 12 هزار و 539 پناهجوی افغان را دوباره به افغانستان بازگرداند.
وزارت کشور آلمان اعلام کرده بود که بیش از  پنج درصد از 247 هزار پناهجوی افغان که تا آخر ماه ستامبر 2016 به آلمان رسیده‌اند باید آلمان را ترک کنند و به افغانستان بازگردند ولی حزب چپ آلمان مخالفت خود را با این تصمیم دولت اعلام کرده است.
تمام کشورهای منطقه‌ای و جامعه جهانی از بدتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان هشدار می‌دهند و بحران امنیتی در افغانستان هر روز پیچیده تر می‌شود.
«نصیر احمد اندیشه» معاون وزارت امور خارجه افغانستان در مورد این تصمیم گفته بود که دولت افغانستان و آلمان توافق کرده‌اند که هر هفته تعداد مشخصی از پناهجویان را به افغانستان بازگردانند.
براساس این توافق، پناهجویانی که با پذیرش آنها در آلمان موافقت نشده است، هر هفته 50 نفر از آنها به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

هیچ نظری موجود نیست: