صدای امریکا

۱۳۹۵ آذر ۱۰, چهارشنبه

صدها هزار نفر در هاوانا با فیدل کاسترو وداع کردند

• رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور در مراسم مرکزی گفت: «فیدل مُرد، اما بدون آن‌که شکست بخورد درگذشت… امروز ما مردم قاره آمریکا متحدتر از همیشه هستیم.» ...
صدها هزار نفر در میدان انقلاب هاوانا، پایتخت کوبا گرد آمدند تا برای آخرین بار با فیدل کاسترو وداع کنند. رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور در مراسم مرکزی گفت: «فیدل مُرد، اما بدون آن‌که شکست بخورد درگذشت… امروز ما مردم قاره آمریکا متحدتر از همیشه هستیم.»

به گزارش زمانه، برای گشایش مراسم یک بازیگر زن سرود «پیروزی ارتش شورشی» را خواند. این سرود یادآورد حرکت جنبش چریکی در سال ۱۹۵۹ به رهبری فیدل کاسترو است که دیکتاتوری فولخنثیو باتیستا را سرنگون کرد.
بسیاری از شرکت‌کنندگان کوبایی پرچم‌های کشور خود را تکان می‌دادند و فریاد می‌زدند: «زنده‌باد فیدل».
فیدل کاسترو شامگاه جمعه ۲۵ نوامبر / ۵ آذر در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او در سال ۱۹۵۹ انقلاب کوبا را به پیروزی رساند و به‌مدت ۴۹ سال رهبری این کشور را برعهده داشت.
در میان رهبران کشورهای جهان از جمله نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه، اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی و رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور به کوبا آمده بودند تا در این مراسم شرکت کنند. کشورهای آن‌ها به ائتلاف بولیویایی برای آمریکا (Alba) تعلق دارند که نزدیک‌ترین متحدان کوبا محسوب می‌شوند.
آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر چپ‌گرای یونان نیز در مراسم حضور داشت. او در سخنانی گفت: «ما با نمادی از استقلال، آزادی و کرامت وداع می‌کنیم… فیدل به تمام جهان تعلق دارد، فیدل به تاریخ متعلق است.»
جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی درباره کاسترو گفت: «او یک انترناسیونالیست و ضدامپریالیست بود. او همیشه برای کسانی که تحت ستم بودند مبارزه کرد. مرگ او ضایعه دردناکی است.»
آمریکا هیئت رسمی به هاوانا اعزام نکرد. جفری دلورنتیس نامزد سفیری آمریکا در هاوانا و بن رودز دستیار مشاور امنیت ملی این کشور در این مراسم حضور داشتند.
ایران نیز هیئتی را برای شرکت در مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو اعزام کرده بود.
خاکستر پیکر فیدل کاسترو روز چهارشنبه به شهر سانتیاگو منتقل خواهد شد. این انتقال زمینی خواهد بود و در مسیر مراسم وداع در شهرهای مختلف برگزار خواهد شد. خاکستر او روز یکشنبه ۴ دسامبر / ۱۴ آذر در سانتیاگو به خاک سپرده خواهد شد.

دویچه وله در گزارشی از این مراسم نوشت: صدها هزار نفر با فریاد "زنده‌ باد فیدل" در میدان انقلاب شهر هاوانا جمع شدند تا با فیدل کاسترو خداحافظی کنند. سران کشورهای آمریکای جنوبی، روسیه، یونان، چین، ویتنام، الجزایر و قطر در میان مشایعت‌کنندگان رهبر کوبا بودند
سه‌شنبه شب به وقت محلی (۲۹ نوامبر/ ۹ آذر) در میدان انقلاب شهر هاوانا پایتخت کوبا تنها می‌شد سوگواری برای یک رهبر انقلابی و یک شورشی را که تمام عمرش برای عدالت مبارزه کرده بود دید؛ آنجا نشانی از خداحافظی با یک دیکتاتور نبود.
علاوه بر صدها هزار نفر از مردم کوبا، رهبران کشورهای اکوادور، الجزایر، یونان، قطر، روسیه، چین و ویتنام برای خداحافظی با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا و رئیس سابق دولت این کشور در این میدان جمع شده بودند. عکس‌هایی از چه گوارا و کامیلو سینفوئکوس، قهرمانان انقلاب کوبا در اطراف محل این گردهمایی نصب شده بود.
نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در نطقش درباره کاسترو گفت: «او از میان ما رفت اما شکست نخورد و تاریخ او را تبرئه کرد.»
اِوو مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی نیز درباره فیدل کاسترو گفت: «فیدل همیشه با ما و در میان ما خواهد بود. اندیشه‌های او همیشگی هستند.» او همچنین خطاب به مردم کوبا گفت: «درد شما درد ماست.»
رائول کاسترو برادر فیدل نیز در سخنانش گفت: «فیدل تمام زندگی‌اش را برای همبستگی و اتحاد صرف کرد. او یک انقلاب سوسیالیستی از سوی مردم عادی برای مردم عادی را رهبری کرد.»
دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوئه و رهبر پیشین گوریلا، شورشیان این کشور، در پشت بلندگو فریاد زد: «فیدل کجاست؟ من فیدل هستم، من فیدل هستم.» و صدها هزار نفر در پاسخ او این جمله را تکرار کردند. بسیاری نام فیدل کاسترو را روی پیشانی‌های خود نوشته بودند.
از آلمان گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان در مراسم خاکسپاری فیدل کاسترو شرکت داشت. از طرف روسیه، رئیس پارلمان این کشور به کوبا اعزام شده بود. چین معاون رئیس‌جمهورش را به این مراسم فرستاده بود و از آمریکا تنها سفیر این کشور در هاوانا و مشاور امنیتی ملی در این مراسم حضور داشتند.
پیش از آنکه مراسم راهپیمایی در میدان انقلاب هاوانا آغاز شود، برادر و جانشین فیدل کاسترو، رائول کاسترو به همراه معاون رئیس‌جمهور دیاز سانل که احتمالا رئیس‌جمهور بعدی کوبا خواهد بود، به عنوان گارد افتخار در کنار بنای یادبود خوزه مارتی حاضر شدند.
خاکستر فیدل کاسترو تا روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر در محل وزارت دفاع کوبا خواهد ماند. روز چهارشنبه ظرف حامل خاکستر او به مدت چهار روز در سراسر کوبا از هاوانا به سمت سانتیاگو حمل می‌شود.
این مسیر راه برگشت "کاروان آزادی" است که در سال ۱۹۵۹ پس از پیروزی انقلاب کوبا بر دیکتاتور پیشین باتیستا، از سوی شورشیان به رهبری فیدل کاسترو طی شد. این مسیر در آن زمان از سانتیاگو به سمت هاوانا طی شده بود.
خاکستر کاسترو روز یک‌شنبه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) در سانتیاگو محل تولد انقلاب کوبا، دفن خواهد شد.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۰ آذر ۱٣۹۵ -  ٣۰ نوامبر ۲۰۱۶


هیچ نظری موجود نیست: