صدای امریکا

۱۳۹۵ آذر ۹, سه‌شنبه

جنرال دوستم به گروگانگیری و لت و کوب متهم شد

شفقنا  : نیویارک تایمز در گزارشی از مجیب مشعل و فهیم عابدنوف اقدام به نشر مطلبی در زمینه لت و کوب و گروگانگیری از سوی جنرال دوستم کرده است.

مشروح این گزارش به شرح زیر می باشد: از  روز جمعه در حالی که برف سنگینی بر یک میدان گلی در شمال افغانستان می‌بارید، دو تیم بزکشی نیز در حال رقابت برای گرفتن لاشه بز، در این میدان بودند و تماشاچیان در حال تماشای این بازی سنتی. نزاع و مشاجره‌ای، ناگهان در میان اسب‌سواران و در نزدیکی تماشاچیان برخواست.
این نزاع یا مشاجره از سوی گروهی از هواداران یا علاقمندان تندخو و خشمگین صورت نگرفت. مردی که با بوکس بر رقیب‌اش تاخت، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود. او این کار‌ش را در همانجا هم متوقف نکرد: این مرد را تحقیرآمیز را تا خانه‌اش برد و پایش را روی سینه‌ی رقیب افتاده‌اش گذاشت؛ رقیب سیاسی‌اش که احمد اشچی نام دارد. دوستان آقای اشچی که به دلیل ترس از انتقام نخواستند نام‌شان گرفته شود، گفتند که آقای اشچی سپس از سوی محافظان جنرال نیز به شدت لت و کوب گردیده، داخل یک واسطه زرهی انداخته شده و از محل بازی (توسط افراد جنرال دوستم) انتقال داده شد.
گلاب خان، یکی از نزدیکان آقای اشچی که نیز یکی از حدود پنج‌هزار تماشاچیان این بازی بود، گفت: «دوستم آمد و در اطراف استادیوم قدم زد – سپس احمد اشچی را خواست. پس از چندین دقیقه صحبت با او، او را با بوکس زد، و بادیگاردهای او (دوستم) نیز با کلاشینکوف‌های‌شان آقای اشچی را لت و کوب کردند. آنها احمد را خیلی زیاد و به روش بسیار وحشیانه لت کردند».
این اعمال جنرال دوستم – در حالی که از یک جنگ‌سالار متهم به نقض حقوق بشری و بدرفتاری به شمول اعمال انتقام‌جویانه‌ی فزیکی از متحدین و رقبایش، انتظار تکرار این اعمال نمی‌رود – نگرانی‌هایی را برجسته می‌سازد که از شخص دوم کشور (بعد از رییس جمهوری) ناشی می‌شود.
رییس جمهور غنی در حال دیدار از آسیای مرکزی است و در یک سفر رسمی در خارج از کشور به سر می‌برد؛ در چنین زمانی، جنرال دوستم سرپرست ریاست جمهوری افغانستان است. حالا بیش از دو روز می‌شود که او یکی از رقبای سیاسی‌اش را گروگان گرفته و اعضای فامیل آقای اشچی به شدت نگران وضعیت صحی او می‌باشند.
روز یک‌شنبه صدها تن در بیرون از قصر گلابی معاون رییس‌جمهوری افغانستان در شهر شمالی شبرغان گردهم آمدند و به او التماس کردند تا آقای اشچی را رها کند. این معترضان تمام روز را آنجا باقی ماندند، اما آقای دوستم آنها را ندید. محافظان او به سادگی تمام به معترضان می‌گفتند جنرال مصروف است و یا هم استراحت می‌کند.
سخنگویان و مشاوران جنرال دوستم با وجود این که وعده داده بودند، اما به درخواست‌های ما برای نظردهی در این مورد، پاسخ ندادند. دستیارانی که جنرال را تا میدان بازی همراهی کرده بودند و در تصاویر رسمی در کنار آقای دوستم دیده می‌شدند، حضور‌شان را در آنجا انکار کردند.
لطف‌الله عزیزی والی جوزجان، روز یک‌شنبه گفت که او در کابل بوده اما کوشش کرده است تا وضعیت را آرام کند.
آقای عزیزی گفت: «من متنفذان قومی را هماهنگ کرده و فرستادم تا با جنرال دوستم صحبت کنند و احمد را آزاد نمایند. آنها فعلا در حال دیدار با جنرال دوستم هستند و ما از آنجایی که احمد مریض است، بر آزادی او امشب تاکید می‌کنیم».
در حالی که هر دو (جنرال دوستم و احمد اشچی) سابقه خوبی کنار هم ندارند، یکی از مقامات ارشد افغانستان که نخواست نام‌اش گرفته شود، گفت آقای اشچی در اوقات بسیار بد دوستم، نسبت به او بی‌احترامی نشان داده است.
جنرال دوستم به صورت فزاینده‌ای نسبت به غنی ناراحت است و احساس می‌کند از سوی او تحقیر و حاشیه‌نشین شده است. او بیشتر اوقات‌اش را خارج از دفترش به سر برده و کم‌تر پشت میز کاری‌اش به‌عنوان معاون اول رییس جمهوری پس از تشکیل حکومت وحدت ملی، نشسته است. او اکثرا با لباس نظامی در میدان‌های جنگ در قلمرو شمال‌اش دیده می‌شود.
آقای اشچی ده‌ها سال می‌شود که یکی از سیاست‌مداران شمال افغانستان بوده و به جنرال دوستم در بنیان‌گذاری حزب جنبش که فعلا آقای دوستم رهبر آن است، کمک کرده است. او یکی از رهبران سابق کارگری دوره رژیم کمونیستی است و تا حال در چندین پست‌ ارشد ولایتی حکومت، ایفای وظیفه نموده است. یکی از پسران او، ولسوال یک ولسوالی در جوزجان بود و یکی دیگرش عضو شورای ولایتی این ولایت است. پسر سومی او از طریق تجارتی که در ترکیه دارد، در سال‌های اخیر به یکی از سرمایه‌داران کلان این ولایت بدل شده است.
این مقام ارشد افغان گفت با آن که آقای اشچی قدرت بسیار ناچیزی در مقایسه با جنرال دوستم دارد، اما جنرال، خانواده آقای اشچی را تهدید بر سلطنت خانوادگی‌اش می‌داند و می‌خواهد حزب و نفوذ او برای فرزندان‌اش به ارث بماند.
این برخورد، چند روز پس از برگشت دوستم از غیابتی صورت می‌گیرد که بعد از خشمگین شدن او نسبت به غنی، به خارج از کشور رفت و تهدید کرد در صورتی که جدی گرفته نشود، مشکلاتی را به بار خواهد آورد. جنرال دوستم به خاطر نرسیدن کمک کافی از سوی حکومت مرکزی، زمانی که کاروان‌اش در جریان یک عملیات نظامی در ولایت فاریاب هدف کمین طالبان قرار گرفت، خشمگین شد؛ در اثر این کمین طالبان بسیاری از مردانی که سال‌ها در کنار جنرال دوستم جنگیده بودند، کشته شدند.
در بزکشی روز جمعه، جنرال دوستم با کاروان زرهی سیاه وارد میدان شد. یک نسخه ویدیویی نشان می‌دهد قبل از این‌که بز برای شروع بازی کشته شود، آوازخوان‌های محلی، سرودی را برای گرامی‌داشت یاد شهدای اخیر می‌خوانند و جنرال نیز اشک می‌ریزد. لب‌های لرزان او نشان‌دهنده دردهای عمیقی است و در حالی که برف بالای شانه‌هایش می‌بارد، او اشک‌هایش را با تکه‌ای نخی پاک می‌کند.
اما سپس او این (عقده‌هایش) را بالای آقای اشچی خالی می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: