صدای امریکا

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۵, سه‌شنبه

ادامه درگیری طالبان و نیروهای دولتی در فراه در غرب افغانستان
افغانستان
والی فراه گفته که حمله افراد طالبان حوالی ساعت یک بامداد امروز شروع شد 
والی فراه در غرب افغانستان تایید کرده است که شورشیان طالبان وارد بخشی از شهر فراه، مرکز این ولایت شده و جنگ در داخل این شهر ادامه دارد. عبدالبصیر سالنگی همچنین گفت ساختمان‌های مهم دولتی هنوز در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.
والی فراه به محفوظ زبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که حمله افراد طالبان حوالی ساعت یک بامداد امروز( سه‌شنبه ۲۵ ثور/اردیبهشت) شروع شد.
به گفته آقای سالنگی، در درگیری بین افراد طالبان و نیروهای دولتی به شورشیان تلفاتی سنگین وارد شده و نیروهای امنیتی افغانستان نیز متحمل تلفاتی شده‌اند. آقای سالنگی اما آمار مشخصی ارایه نکرد.
والی فراه گفته است که نیروهای تازه‌نفس برای کمک به نیروهای دولتی اعزام شده‌اند و در راه رسیدن به فراه هستند.
قبل از این منابع محلی ولایت فراه گفته بودند که طالبان حدود ساعت ٦ صبح به وقت محلی از چند جهت به شهر فراه، مرکز این ولایت حمله کردند. وزارت دفاع افغانستان با تایید حمله شورشیان به مرکز شهر گفته‌ که نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله آماده هستند.
هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان توییت کرده که رئیس‌جمهور غنی فرمان اعزام نیروهای بیشتر به فراه را صادر کرده است. 
فرید بختور، رئیس شورای ولایتی فراه نیز گفته که شهر در آستانه سقوط قرار گرفته و نیروهای کمکی نیز به ولایت فراه نرسیده‌اند.
او قبلا گفته بود که شورشیان طالبان بخش‌هایی از مرکز شهر فراه را تصرف کرده‌اند و درگیری میان شورشیان و نیروهای امنیتی در مرکز شهر به شدت ادامه دارد.
هنوز از تلفات احتمالی این عملیات هم جزئیاتی در دست نیست.
خبرنگاران محلی در فراه به محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان گفته‌اند که از داخل شهر صدای درگیری و تیراندازی از جمله با سلاح سنگین شنیده می‌شود.
نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که نیروهای ویژه واحد ۴۴۴ پلیس به ولایت فراه رسیده‌اند.
فراه
فراه در غرب افغانستان ولایتی هم‌مرز با ایران است 
جمیله امانی، عضو شورای ولایتی به خبرگزاری فرانسه گفته که درگیری شدید اکنون در داخل شهر فراه ادامه دارد و نیروهای هوایی ارتش افغانستان نیز در حال بمباران محل استقرار نیروهای طالبان هستند.
در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی همرسانی شده که نشان‌د‌هنده حضور طالبان در بخش‌هایی از شهر است.
ولایت فراه در غرب افغانستان در چند ماه گذشته شاهد ناامنی‌های زیادی بود. شماری از نمایندگان این ولایت در مجلس نیز هشدار داده بودند که امکان سقوط شماری از ولسوالی‌های این ولایت به دست مخالفان دولت وجود دارد.
محمد عارف شاه جهان، والی پیشین این ولایت گفته بود که در این ولایت حدود چهار هزار نیروهای شورشی حضور دارند و می‌خواهند از این ولایت به عنوان یک دهلیز تدارکاتی در افغانستان استفاده کنند که برای کل کشور می‌تواند درد سر ایجاد کند.
این ولایت ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد.
افغانستان
منابع محلی گفته که شهر در آستانه سقوط قرار دارد 

واکنش وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که "دشمنان مردم افغانستان" از مسیر شمال شهر فراه بنام پاسگاه ریگی فعالیت‌های دهشت‌افکنی را به طرف فرقه/تیپ ۷۰ سابق شروع کرده‌اند.
در خبرنامه این وزارت آمده که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در قسمت‌های مناطق فرقه ۷۰، دروازه‌های غرب شهر و مسیر راه ۵۱۷ با "تدابیر عالی" برای مقابله با دشمن بر خواسته و ۸ تن شورشی کشته و ۳ نفر دیگر آنان زخمی شده‌اند.
وزارت دفاع افزوده که به مردم ولایت فراه اطمینان می‌دهد که این وزارت از تمام نیروهایش، شامل نیروهای زمینی، هوایی، کماندو و لشکر ارتش مستقر در غرب افغانستان برای مقابله با این تهدید استفاده خواهد کرد.
این وزارت افزوده است که نیروهای امنیتی مستقر در ولایت فراه نیز از امکانات لازم برای تامین امنیت همشهریان فراه برخوردار هستند.
افغانستان
وزارت دفاع افغانستان با نشر این تصاویر اعلام کرده که عملیات پاکسازی در ولایت فراه اکنون ادامه دارد 

http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44120416

هیچ نظری موجود نیست: