صدای امریکا

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۷, پنجشنبه

تاکید رهبران اروپا بر حفظ برجام در «نشست صوفیه»

• سران اروپا در صوفیه اعلام کردند با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تلاش می‌کنند ...سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه وارد صوفیه، پایتخت بلغارستان شدند تا در جریان نشستی دو روزه علاوه بر هم‌اندیشی درباره ی موضع این اتحادیه در قبال توافق هسته‌ای ایران، برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته با سران کشورهای بالکان نیز دیداری مشترک داشته باشند.

به گزارش یورو نیوز، در پایان اولین روز این هم‌اندیشی، سران ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در مراسم شامی که چهارشنبه شب برگزار شد بر اتخاذ یک «رویکرد واحد» در قبال توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند. آنها اعلام داشتند با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تلاش می‌کنند.

آنگلا مرکل روز پنج‌شنبه در پایتخت بلغارستان اعلام کرد که اتحادیه اروپا به این باور رسیده که اگرچه توافق هسته‌ای «کامل نیست» اما باید به آن پایبند بود. صدراعظم آلمان گفت: «همه ی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این دیدگاه مشترک رسیده‌اند که توافق هسته‌ای کامل نیست اما باید در این توافق باقی ماند و همزمان مذاکرات با ایران را در دیگر موضوعات از جمله موشکهای بالستیک ادامه داد.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در این نشست اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید از شرکتهای اروپایی که وارد همکاری‌های تجاری با ایران شده‌اند در قبال تحریم‌های آمریکا محافظت کند.
او گفت: «هنگامی که چالش‌هایی ثبات جهان را تهدید کند، تنها راه حل تقویت توان خود و یک صدا شدن برای پاسخ دادن به آن است. حاکمیت اروپا حامی ثبات بین‌المللی است.»
او در واکنش به اطلاعیه شرکت توتال فرانسه مبنی بر اینکه ممکن است پس از اعمال تحریم‌های آمریکا همکاریهایش را با ایران توقف کند، گفت که تصمیم‌گیری شرکتهای فعال در بازارهای مختلف، بستگی به خود آنها دارد و باید در این زمینه آزادی عمل داشته باشند.
با این وجود افزود که اگرچه نگرانی شرکتهای بزرگ را که خواستار محافظت از سرمایه گذاری‌ها و فروششان در امریکا هستند درک می‌کند، اما اتحادیه اروپا باید در کنار شرکتهای کوچک و متوسطی که مایل به همکاری‌های تجاری با ایران هستند باقی بماند.

توتال: اگر از تحریم‌ها مستثنی نشویم، نمی‌توانیم در ایران بمانیم
پیش از این شرکت نفتی فرانسوی توتال با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود با توجه به خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، در صورتی که مورد معافیت قرار نگیرد، مجبور است از پروژه اکتشاف گاز پارس جنوبی خارج شود.
شرکت توتال اعلام کرد که دیگر پروژه‌ توسعه و تولید فاز ۱۱ پارس جنوبی (SP۱۱)، بزرگترین میدان گازی جهان، را ادامه نخواهد داد.
قرارداد این پروژه تابستان گذشته به صورت یک کنسرسیوم نفتی میان شرکت توتال، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت ملی نفت ایران (NIOC) به امضا رسید و براساس آن قرار بود روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب یا ۴۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی برای مصارف خانگی استخراج شود.
به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت تمام تحریم‌ها علیه ایران، شرکت توتال باید تا پیش از ماه نوامبر سال جاری این قرارداد را لغو کند تا مشمول تحریم‌های امریکا واقع نشود.

این شرکت همواره اعلام کرده است که نمی‌تواند در معرض تحریم‌های ثانویه قرار گیرد چرا که برای حفظ گردش مالی خود باید بتواند با بانک‌های آمریکایی همکاری داشته باشد. توتال در بیانیه خود آورده است که ادامه همکاری با ایران موجب از دست رفتن شرکا و سهامداران عمده آمریکایی این شرکت خواهد شد و به همین علت از این قرارداد خارج خواهد شد.
سهم این شرکت تاکنون در قبال این قرارداد حدود ۴۰ میلیون یورو بوده است و خروج از این قرارداد به رشد اقتصادی ۵ درصدی این شرکت در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ آسیبی وارد نخواهد کرد.
شرکت ملی نفت چین «CNPC» ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که آماده است چنانچه فرانسه در پی تحریم‌های آمریکا این کنسرسیوم را ترک کند، سهام شرکت توتال را در پروژه عظیم گاز ایران را بخرد.


موضوع بالکان

دستور کار سران این اتحادیه برای روز پنج‌شنبه، دیدار با رهبران کشورهای آلبانی، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مونته نگرو، مقدونیه و کوزوو است. قرار است در این نشست مشترک که با هدف «مقابله با نفوذ رو به افزایش روسیه در منطقه بالکان» تشکیل می‌شود، درباره ی «چشم انداز اروپایی» که پیش‌تر قولش را به کشورهای بالکان داده بودند، گفتگو شود.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا درباره ی اهمیت برگزاری این نشست مشترک اعلام کرد که بدون داشتن یک «چشم انداز اروپایی» در بالکان، تمام وقایع تاسف‌باری که در دهه ۹۰ میلادی روی داد، از جمله جنگ و درگیری بار دیگر تکرار خواهد شد.

نشست روز پنج‌شنبه با حضور رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود زیرا از آنجا که اسپانیا استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است، ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا از شرکت در این نشست مشترک خودداری کرده است.

سرمایه‌گذاری در زیر ساختهای حمل و نقل بالکان، تبادلات آموزشی و فرهنگی، برنامه‌ریزی برای چگونگی مقابله با «چالش‌های مشترک» مانند امنیت و مهاجران، از جمله موضوعاتی است که قرار است در نشت روز پنج‌شنبه درباره ی آنها گفتگو شود.

اتحادیه اروپا تاکید کرده است که هدف از برگزاری این نشست تنها توسعه همکاری‌های مشترک است و نه بزرگ شدن وسعت جغرافیایی این اتحادیه و افزودن بر شمار اعضای آن.

از میان کشورهای بالکان تا کنون تنها مونته نگرو و صربستان (به ترتیب در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی) مذاکرات با اتحادیه اروپا را برای طی مراحل لازم و عضویت در این اتحادیه آغاز کرده‌اند و در حال حاضر نیز بسیاری از کشورهای عضو، با شتاب در جذب اعضای جدید در این اتحادیه مخالفند.

اتحادیه اروپا در زمانی به فکر تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای عضو بالکان افتاده که رقبایی همچون روسیه و چین و حتی کشوری مانند ترکیه نیز به دنبال گسترش نفوذ خود در این منطقه هستند. 

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=86647

هیچ نظری موجود نیست: