صدای امریکا

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۶, چهارشنبه

لبخند در اروپا، مشت آهنین در آمریکا

• در همان زمان که جواد ظریف وزیر خارجه ی اسلامی، با لبخند در اروپا پذیرایی می شود، آمریکا گام های بیشتری بر می دارد. رئیس بانک مرکزی به علت «حمایت از تروریسم» در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت ...همزمان با دیدار وزیر خارجه ی جمهوری اسلامی با مقامات اروپایی، آمریکا رئیس بانک مرکزی ایران را به دلیل حمایت از تروریسم تحریم کرد. برخی از ناظران سیاسی این تحریم را پیامی آشکار به اروپا دانسته اند که می کوشد توافق با جمهوری اسلامی بر محور برجام را ادامه دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران و نیز بانک اسلامی البلاد عراق را به دلیل پولشویی بین‌المللی به نفع سپاه پاسداران ایران و گروه‌های «تروریست» تحریم کرد.
در این بیانیه آمده است: «سیف با همدستی نیروی قدس سپاه پاسداران از طریق نظام مالی بین‌المللی میلیون‌ها دلار را در قالب ارزهای مختلف جابجا کرده تا هزینه فعالیت‌های نیروی قدس در خارج از ایران برای حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر حزب‌الله تأمین شود.»
این بیانیه می‌افزاید که رئیس بانک مرکزی ایران این مبالغ را برای حمایت از فعالیت‌های «بنیادگرایانه» و «خشونت‌آمیز» حزب‌الله به لبنان انتقال می‌داده است.
در فهرست تحریمی‌های جدید در بیانیه خزانه‌داری آمریکا به جز سیف و بانک البلاد، نام علی طرزعلی، معاون بخش بین‌الملل بانک مرکزی ایران، کریم ارس حبیب رئیس عراقی بانک البلاد و محمد قصیر، تسهیل‌کننده تراکنش‌ها برای حزب‌الله لبنان نیز به چشم می‌خورد.
این دومین سری از تحریم‌های تازه علیه ایران از زمان اعلام خروج آمریکا از برجام از سوی دونالد ترامپ در هفته گذشته است. 

موگرینی پس از دیدار با ظریف: با هم برجام را حفظ خواهیم کرد
در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه اسلامی که برای دیدار با مقامات اروپایی به بروکسل سفر کرده است روز سه شنبه پس از دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این ملاقات را «خوب و سازنده» خواند.
به گزارش یورو نیوز، وی با بیان اینکه «کار را برای رسیدن به تضمین‌ها شروع کرده‌ایم» تاکید کرد که گفتگوها «در مسیر درستی قرار دارند.»

قرار است وزرای خارجه سه کشور اروپایی و دیگر دیپلمات‌های بلندپایه اتحادیه در مراسم شامی که سه‌شنبه شب با حضور وزیر خارجه ایران برگزار می‌شود، مخاطب خود را از قصدشان برای حفظ برجام و نیز تازه‌ترین موضع‌شان در زمینه تحریم‌ها آگاه کنند.. همچنین مذاکراتی در طرح کارشناسان نیز برگزار خواهد شد.

فدریکا موگرینی، کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت اروپا باید برجام را حفظ کند.
خانم موگرینی روز سه‌شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی تأکید کرد: «بر عهده قدرت‌های اروپایی است که توافق [هسته‌ای] به دست آمده با ایران را نگاه دارند. ما همه با هم آن را حفظ خواهیم کرد.»
مایا کوچیانچیک، سخنگوی خانم موگرینی پیش از این گفته بود که «توافق با ایران کارآمد است و باید برای حفظ آن تلاش کنیم.»
وزیر امور خارجه ایران پیش از سفر به بروکسل با همتایان خود در چین و روسیه دیدار کرده بود.
ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه چین روز دوشنبه (۱۴ ماه مه) در مسکو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ارتباط با خروج ایالات متحده از برجام و لزوم حمایت دیگر کشورهای امضا‌ء کننده از این توافق گفتگو کرد.
وزیر خارجه روسیه در این دیدار با تاکید بر اینکه منفعت همه امضاء کنندگان برجام در حفظ این توافق است گفت: «بنابراین همه ما باید از منافع مشروع خود دفاع کنیم.»
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفتگو و و درباره تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام ابراز نگرانی کرده است.
وی همچنین روز دوشنبه به یوکیا آمانو، دبیر کل سازمان انرژی هسته‌ای دیدار و بر لزوم پایبندی دیگر کشورها به توافق هسته‌ای با ایران با وجود خروج ایالات متحده تاکید کرد.

به عقیده کارشناسان با وجود تنش دیپلماتیک ماه‌های اخیر میان مسکو و کشورهای اروپایی در موضوع ترور جاسوس سابق روس، توافق نظر این کشور با کشورهای اروپایی و چین در زمینه حفظ برجام باعث به کار افتادن مجدد کانال‌های دیپلماتیک شده است.
آندره باکلیستکی، پژوهشگر بنیاد مسکو در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «همکاری اروپا با روسیه که تا همین اواخر به دلیل موضوع اسکریپال و با اخراج دیپلمات‌ها غیرممکن به نظر می‌آمد، اکنوندر حال تقویت شدن است.»
پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام، دیگر کشورهای امضا کننده این توافق، از کشورهای اروپایی تا چین و روسیه نسبت به این حرکت واشنگتن واکشن نشان داده و بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کردند.
مایک پومپئو وزیر خارجه جدید آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که کشورش مایل به همکاری با شرکای اروپایی خود برای مقابله با تحرکات ایران در منطقه و مذاکره برای تنظیم توافقی جامع‌تر برای محدود کردن تهران است.

وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه در سفر به مسکو در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد، ایالات متحده را به «نقض قوانین بین‌المللی» متهم کرد.
وی همچنین پیش از سفر به بروکسل در نامه‌ای خطاب به فدریکا موگرینی، مواضع ایران در قبال برجام را تشریح کرده است.


http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=86625

هیچ نظری موجود نیست: