صدای امریکا

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۶, چهارشنبه

طالبان 'با تحمل تلفات سنگین از فراه بیرون رانده شدند'
افغانستان
غیرنظامیان در کنار یک خودرو ارتش افغانستان که در درگیریهای ۲۴ ساعت گذشته منهدم شده است. 
منابع محلی ولایت فراه در غرب افغانستان گفته‌اند که نفرات گروه طالبان از شهر فراه مرکز این ولایت بیرون رانده شده‌اند. به گفته آنان، در درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی ۲۵ تن از نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند و ٣٠٠ تن از نفرات طالبان نیز کشته شده‌اند.

عبدالبصیر سالنگی، والی فراه به محفوظ زبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که سرانجام حوالی ساعت ۵ صبح امروز (چهارشنبه ۲۶ ثور/اردیبهشت) طالبان از شهر بیرون رانده شدند.
شهر فراه بیشتر از ۲۴ ساعت صحنه جنگ و نبرد سنگین میان افراد شورشی و نیروهای امنیتی افغان بود. آقای سالنگی می‌گوید که اکنون وضعیت شهر به حال عادی بازگشته و شهر از نیروهای "دشمن" پاکسازی شده‌ است.
او گفت که در این درگیری ۳۰۰ عضو گروه طالبان در حمله‌های هوایی، درگیری رو در رو و کمین کاروان‌های آنان کشته شده‌اند. ولی وزارت دفاع افغانستان گفته که ۱۹۸ عضو گروه طالبان در فراه کشته شده‌اند.
آقای سالنگی افزود که در این درگیری‌ها ۲۵ سرباز افغان کشته و ۱۰ سرباز امنیتی افغان نیز زخمی شده‌اند.
به گفته او تمام شهر در حال حاضر در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.
طالبان نیز تایید کرده که افراد آنان از شهر فراه بیرون شده‌اند ولی با رد ادعای والی فراه گفته که آنان تلفات نداده‌اند.
افغانستان
جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان در صفحه رسمی توییتر خود با همرسانی این عکس، نوشته که نیروهای امنیتی افغان در حال پاکسازی حومه شهر فراه هستند. 
جبار شایق، رئیس بهداشت ولایت فراه نیز به نصرت صمیمی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که از آغاز درگیری تا ساعت ۱۰ صبح امروز، ۲۹ کشته و ۷۴ زخمی به بیمارستان مرکزی شهر فراه منتقل شدند.
او گفت که ۴۴ تن از زخمی‌ها و ۲۵ نفر از کشته شدگان نیروهای نظامی هستند. به گفته او زخمی شدگان غیرنظامی شامل ۱۳ بزرگسال، ۳ زن و چهار کودک هستند. وضعیت شماری از زخمی‌ها نیز وخیم توصیف شده‌است.
دیروز منابع محلی گفتند که افراد گروه طالبان وارد خانه‌های مردم در بعضی از مناطق این شهر شده و از افراد غیر نظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند ولی آقای سالنگی گفته است که ساکنان این منازل قبل از ورود طالبان منطقه را ترک کرده بودند.
کارشناسان نظامی معتقدند که در عملیات پاکسازی شهر فراه از طالبان عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی افغان و همچنین میان بخش‌های نظامی غیر نظامی مشهود بوده است.
تصاویری که توسط شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده‌است نشان می‌دهد که طالبان علاوه بر اینکه شماری از تاسیسات دولتی را آتش زده‌اند، در چندین نقطه از شهر به مهمات و خودروهای نظامی نیز دست یافته‌اند.
کارشناسان معتقدند که ممکن است تلفات نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر از آنچه باشد که تاکنون اعلام شده است.
ولایت فراه در غرب افغانستان در چند ماه گذشته شاهد ناامنی‌ بسیار بود. شماری از نمایندگان این ولایت در مجلس نیز هشدار داده بودند که امکان سقوط شماری از ولسوالی‌های این ولایت به دست مخالفان دولت وجود دارد.
محمد عارف شاه جهان، والی پیشین این ولایت گفته بود که در این ولایت حدود چهار هزار نیروهای شورشی حضور دارند و می‌خواهند از این ولایت به عنوان یک دهلیز تدارکاتی در افغانستان استفاده کنند که برای کل کشور می‌تواند درد سر ایجاد کند.
این ولایت ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد.
والی ولایت فراه: بعضی کشورهای همسایه به طالبان کمک میکنند
http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44136028

هیچ نظری موجود نیست: